İyi Parti lideri Meral Akşener’den Şanlıurfa açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Üretimi değil ithalatı destekleyen bu rant politikasıyla, hayvancılık çöktü, para yandaşlara gitti. Kayseri’den Urfa’ya, Trakya’dan Karadeniz’e, bütün bölgelerimizde, kırmızı et üreticileri, iflasın eşiğine geldi” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2021 bütçesinin, iktidarın 2023 hedeflerini 2053’e ertelediğini öne sürdü.

“Kırmızı et üreticileri iflasın eşiğine geldi”

Akşener, AK Parti’nin bir yem politikasının da olmadığını öne sürerek, “Oysa ithalata ödenen bu para, daha en başından yerli besiciye, üreticiye, verimliliğini arttırmak için verilseydi; Türkiye, hem kendi kendine yeten bir ülke olmaya devam ederdi, hem de yakın bölgenin kırmızı et ve canlı hayvan tedarikçisi olurdu.” diye konuştu. Akşener, şöyle devam etti:

“Üretimi değil ithalatı destekleyen bu rant politikasıyla, hayvancılık çöktü, para yandaşlara gitti. Kayseri’den Urfa’ya, Trakya’dan Karadeniz’e, bütün bölgelerimizde, kırmızı et üreticileri, iflasın eşiğine geldi.

Süt üreticilerinin durumu daha da içler acısı.

Bugün üretici olarak, 1 kilo sütle 1,3 kilo yem alamazsanız ayakta kalamazsınız.

Biz iktidarda olsaydık, ilk iş çiğ süt fiyatına desteği en az 50 kuruş artırırdık. Ancak maalesef sütün fiyatı için üreticinin fikri alınmıyor.

Ulusal Süt Konseyi öyle bir Süt Konseyi ki 12 üyenin 9’unun ineği yok.

Sorsan ineği tarif edemez ama bu muhteremler sütün fiyatını belirliyor.

İşte size iktidarın çiftçimizi, besicimizi, süt üreticimizi düşürdüğü durum.

Tarlalar sahipsiz, hayvanlar azalıyor, yem ateş pahası.

Çocuklar evde taş mı yesin Sayın Erdoğan? Bu ülkemiz için gerçekten hayati bir konu.

Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için acil müdahale edilmesi gereken bir konu.

Aklı olan herkes bilir ki ithalatı, ithalat yaparak bitiremezsiniz.

O nedenle, İYİ Parti iktidarında, acil eylem planımızın en önemli maddelerinden biri gıda üreticilerimiz olacak. Bürokratlarla, siyasetçilerle iç içe geçmiş, sektörü manipüle eden ithalat lobisinin kökünü kurutacağız. Küçük üreticilerin zor durumundan faydalanan fırsatçıları, tefecileri, piyasadan yok edeceğiz. Kuruluş amacı çiftçimize destek vermek olan Ziraat Bankasını, yandaş müteahhitlerin, konut stoklarını eritmek için kullanılan, bir arpalık olmaktan çıkarıp,

üreticimizin hizmetine sunacağız. İYİ Parti iktidarında o ballı krediler, sağlıklı etler için, mis gibi sütler için kullanılacak.

Üreticimiz, kredi alırken sadece toprağını değil, hayvanını da teminat olarak gösterebilecek.

Üreticinin sorunlarını gidermekten uzaklaşan, tarımsal örgütleri, yeniden yapılandırıp, vergi ve prim destekleri sağlayacağız. Çiftçimize destekleri, mahsulden sonra değil, üretim döneminin başında yapacağız. Destekleme tutarlarını da önceden açıklayarak, çiftçimizin planlama yapmasını kolaylaştıracağız.”

“Saldırmazsanız gönlüm kalır”

Akşener, millet ve ülke için çıkış yolunun “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olduğunu savundu.

İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de saray bürokrasisi ve gerçeğin önündeki sis perdesinin kalkacağını ifade eden Akşener, “Gerçeği görmek, teşhisin, teşhis de tedavinin ilk adımıdır.

Hukuk, adalet gerçeğini görürsünüz.

Yetki de sorumluluk da paylaşılır, ülke, ortak akılla ve liyakatli kadrolarla yönetilir.

Adaletin, hukukun, liyakatin olduğu yerin, yıldızı yükselir.

Yıldızı yükselen yere sermaye gelir, yatırım gelir.

Yatırımın geldiği yerde, zenginlik olur, refah olur.” diye konuştu.

Bunları söyleyince kendilerine kızıldığına dikkati çeken İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Biz hakikati söyledikçe köpürüyorlar. Köpürdükçe, medyadaki borazanlarıyla, sosyal medyadaki trolleriyle saldırıyorlar.

Buradan bir kez daha açıkça ilan ediyorum: Bize, içeriden-dışarıdan, sağdan-soldan, tepeden-aşağıdan, nerden saldırırsanız saldırın. Saldırmazsanız gönlüm kalır. Elinizden geleni ardınıza koymayın.” dedi.

  YORUMLAR

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Sıradaki haber:

  İl Başkanı DR. Abdullah Yeşil’den Kandil Mesajı!

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  467.730

  VAKA

  385.480

  İYİLEŞME

  12.840

  ÖLÜM

  82.250

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  63.911.555

  VAKA

  38.457.059

  İYİLEŞME

  1.417.319

  ÖLÜM

  25.454.496

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Haber - Şanlıurfa Haber Sitesi - Urfa Haber Sitesi - Son Dakika Haber - Haberler - Urfa Haber - Urfa Haberleri - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfa Haberleri - En Yeni ve En Doğru Haberler - Haberin peşinde - HaberinPeşinde

  Urfa Haberleri – Şanlıurfa Haber – Urfa Haber Sitesi – Şanlıurfa Haber Sitesi – Urfa Haber – Şanlıurfa Haber – En Yeni ve En Doğru Haberler – Haberin peşinde'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Urfa Haberleri – Şanlıurfa Haber – Urfa Haber Sitesi – Şanlıurfa Haber Sitesi – Urfa Haber – Şanlıurfa Haber – En Yeni ve En Doğru Haberler – Haberin peşinde'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.