featured
  1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Yeni yıl yaklaşırken yenilik arayışı ihtiyacı ortaya çıkıyor

Yeni yıl yaklaşırken yenilik arayışı ihtiyacı ortaya çıkıyor

Yeni yıl yaklaşırken yenilik arayışı ihtiyacı ortaya çıkıyor / Haberin Peşinde Urfa

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, yaklaşan yeni yılda yeni başlangıçların ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, yaklaşan yeni yılda yeni başlangıçların ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yeni yıla girerken hemen hemen herkesin yeni hedefler belirleyip yeni kararlar aldığını belirten Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, “Yeni yıla sayılı günler kala pek çoğumuz yeni başlangıçlar ümidiyle geleceğe özgü önemli kararlar alırız ve geçtiğimiz yıla yönelik değerlendirme yaparız. Diyet ve spora başlamak, kendimize daha çok zaman ayırmak, zararlı alışkanlıklarımız ile vedalaşmak gibi umut ve heyecanla alınan yeni kararların bir kısmını uygulamaya geçirebilsek de bir kısmını birkaç başarısız denemeden sonra bir sonraki yeni yıla dek rafa kaldırırız. Yeni yıl yaklaşırken, yenilik arayışı ve yenilenmeye duyduğumuz ihtiyaç ortaya çıkar.” diye konuştu.

Yenilenmenin kişinin var olan potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı sunan ve gelişimini yordayan bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, “Yenilik ihtiyacı sayesinde psikolojik, fiziksel veya yaşamsal kararlar alır ve gelişimimize katkı sağlamasını gözeterek bu doğrultuda anlamlı adımlar atar, davranışsal değişiklikler yaparız. İhtiyacımıza yöneldikçe de kendimize yakınlaşır, yeni bir yıla motivasyon ile başlarız.” dedi.

Yeni yılın yeni bir başlangıcı çağrıştırdığını kaydeden Penbesel Özdemir, “Yeni yıl yalnızca yeni hedefler oluşturmayı değil, değişim motivasyonunu da sağlar. Yeniliğe ve yenilenmeye duyulan özlemle alınan kararlar, istek ve motivasyon uyandırır. Yeni bir yılın başlangıcında koyulan hedefleri gerçekleştirmeye çalışmak, kişinin işlevselliğine yönelik yaptığı yatırım bağlamında umudu ve insanı canlı tutar. Aynı zamanda yeni yılda yeni kararlar verme geleneği kişinin kendiliğinden başlattığı davranışsal değişikliklere yönelik kararlılığını gözlemleyebilmesi için de bir fırsat oluşumu sunar. Dolayısıyla kişinin içsel ve dışsal motivasyon kaynakları yeni yıl ile birlikte harekete geçer ve yaşamı için pozitif kararlar almasına yardım eder.” ifadelerini kullandı.

Hayatımızla ilgili pozitif kararların özellikle yeni yılın başında alınmasının nedenlerine de değinen Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, şunları söyledi:

“Yeni bir yılın hayatımıza girmesiyle birlikte aldığımız kararlarda umut, sevinç ve heyecan gibi duygular ile farkındalık ve yaratıcılık gibi durumlar eşlik etmeye başlar. Yılın başlangıç zamanını umut veren bir döngü haline getiren şey sadece zamanın değişmesi değil, farkındalık ve yaratıcılık becerilerimizin devreye girmesiyle birlikte aldığımız pozitif kararlardır. Yeni yılda genellikle rutin haline gelmiş veya alışkanlığımızı oluşturan yaşam tarzımızı değiştirmeye yönelik hedefler oluşturmaya başlarız. Bu alışkanlıklar yaşamımız üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye sahip, değişmesi zor alışkanlıklar olabilir. Yenilenme beklentisiyle koyulan yeni hedefler sayesinde olumlu ve yeterince iyi yaşamsal deneyimler edinmeyi ve daha iyi bir versiyonumuza dönüşmeyi isteriz. Yenilenme ve dönüşüm için ise pozitif kararlara ihtiyaç duyarız.”

Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir, yeni yılda yeni başlangıçlar ile kişinin kendisini yenilemesine yardımcı olacak ve daha iyi hissetmesini sağlayacak önemli adımlar atmak için ulaşılabilir ve somut hedefler belirlemenin önemini vurgulayarak önerilerini şöyle sıraladı:

“Hedeflerimizi oluştururken psikolojik ihtiyaç ve isteklerimizi gözetmeli, hedeflerimiz sonucunda ulaşmayı düşlediğimiz beklentilerimizi gerçeğe uygun bir biçimde yapılandırmalı, küçük başlangıçlar ile hedefe doğru yönelmeli ve adım atmalıyız. 

Geçmiş deneyimlerimizden öğrenip şimdiye odaklanmak, güçlü ve güçlenmeye ihtiyaç duyan yönlerimizi tanımak ve şefkatle kabul etmek, zorluklar karşısında esnek olma becerimizi geliştirmek ve psikolojik sağlığımızı ve iyilik halimizi korumak için sorumluluk almak kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir. 2023’e günler kala, yeni yıl ile birlikte var olan potansiyelimizi keşfettiğimiz ve hayallerimizi gerçekleştirebildiğimiz bir yıl olmasını diliyorum.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni yıl yaklaşırken yenilik arayışı ihtiyacı ortaya çıkıyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!