featured

Üç aylar ne zaman başlıyor? 2022 Receb, Şaban ve Ramazan 3 aylar takvimi…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üç aylar ne zaman başlıyor? 2022 Receb, Şaban ve Ramazan 3 aylar takvimi… / Haberin Peşinde Urfa

Üç aylar 2022 yılında ne zaman başlıyor? Ülkemizde ve İslam coğrafyasında büyük bir hasret ve özlemle beklenen mübarek 3 ayların yeni yıl takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Diyanet’in resmi internet adresinde yeni yılın Hicri Takvimi paylaşılırken, Receb; Şaban ve Ramazan aylarının önemli günleri, başlangıç ve bitiş tarihlerine de yer verildi. İşte, 2022 3 aylar takvimi…

Üç aylar 2022 yılında ne zaman başlıyor? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet adresinden Hicri takvimin yeni yıldaki önemli günleri ve mübarek 3 ayların başlangıç ve bitiş tarihleri paylaşıldı. Buna göre, 4 Ocak Salı günü Cemaziyelahir ayı ile Hicri takvimde 1444. yıla girilecek, bu aydan sonra faziletli aylar başlayacak. İşte, Türkiye’de ve İslam coğrafyasında büyük bir coşkuyla kutlanılan üç aylar takvimi…

Üç aylar ne zaman başlıyor?

Üç aylar, 2022 yılında 2 Şubat Çarşamba günü mübarek Receb ayı ile başlayacak. Akabinde, Şaban ve Ramazan aylarıyla devam edecek. 

2022 Receb ayı ne zaman?

Receb ayı, 2022 yılında 2 Şubat Çarşamba günü başlayıp Mart ayının 3’üne kadar devam edecek. Dinimiz İslam’da “saygı” anlamına gelen bu mübarek ayda, savaşlar ertelenir; bir süreliğine barış hüküm sürerdi. Haram aylar kategorisinde de yer alan bu dönemde, 30 gün oruç tutulması tasvip edilmez. Alimlerden İmam Gazali, Şaban ve Receb ayının Ramazan ayına benzememesi için 30 gün oruç tutulmadığı ve bunun mekruh olduğunu belirtmiştir. Öte yandan, Receb ayını tamamen oruçlu geçirmeye yönelik herhangi bir hadis veya rivayet yoktur. Sadece fıkhi açıdan mekruh görülmüştür.

Receb ayının önemli günleri

Üç ayların başlangıcı Receb ayının her günü önem taşımaktadır. Ancak iki günü, “kandil günü” statüsündedir. Bunlar, Regaib Kandili ile Miraç Kandili’dir. Regaib Kandili, 3 Şubat Perşembe günü, Miraç Kandili de 27 Şubat Pazar günüdür. 2022 yılındaki takvim bu şekilde.

Receb ayı ile ilgili hadis-i şerifler

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) üç ayların başlangıcı olarak tabir edilen Receb ayı için şu hadis-i şeriflerde bulunmuştur:

“Receb ayının diğer aylara üstünlüğü Kur’an’ın diğer sözlere üstünlüğü gibidir”

“Receb ayı, Allah’ın seçtiği aylardandır. O, Allah’ın ayıdır. Allah’ın ayına ta’zim eden kişi Allah’ın emrini büyük tutmuş olur. Kendi emrine değer vereni de Allah naîm cennetlerine koyar ve en büyük rızasını onun için zorunlu kılar…”

 

“Cennette receb adı verilen bir nehir vardır. Bu nehrin suyu sütten beyaz, baldan tatlıdır. Kim receb ayından bir gün oruç tutarsa, Allah o nehirden ona içirir.”

2022 Şaban ayı ne zaman başlıyor?

Üç ayların ikincisi Şaban ayı, 2022 yılında 4 Mart Cuma günü başlayıp 1 Nisan Cuma gününe kadar devam edecek. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) bu ay için “Benim ayımdır” tanımında bulunmuştur. Her biri ayrı öneme sahip Şaban ayında da bir kandil günü yer alıyor. İşte, Şaban ayının önemli günleri…

Şaban ayının önemli günleri

Şaban ayının en önemli günü olarak Berat Kandili gösterilmektedir. Berat Kandili, 2022 yılında 17 Mart Perşembe gününe denk geliyor. Berat Kandili günü oruç tutulabilir; tevbe istiğfar edilebilir, salavat getirilebilir ve namaz kılınabilir. İşte, Berat gecesinde kılınacak namaza dair merak edilenler…

Berat gecesi namazı nasıl kılınır?

Berat Kandili, yıl içerisindeki günler arasında faziletiyle öne çıkan bir gündür. Bu gün de Müslümanlar Berat gecesi namazını ifa eder. Namazın kılınışı ise şu şekilde:

  • Yatsı namazından sonra iki rekâtta bir selam vermek üzere 100 rekâtlı bir namaz kılınır.

  • Bu namazın her rekâtında 1 Fatiha Suresi ile 10 İhlas Suresi okunur.

  • 10 İhlas Suresi okumaya gücü yetmeyenler, her rekâtta 3 ile 5 arası okuma yapabilir.

Şaban ayı ile ilgili hadis-i şerifler

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) Şaban ayı için cemaatine şu hadis-i şerifler de bulunmuştur:

“Bu Receb ve Ramazan ayları arasında öyle faziletli bir aydır ki, insanların çoğu bundan gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.”

Hz. Aişe annemiz ise, Peygamber Efendimizin Şaban ayına dair hassasiyetini şöyle yorumlamıştır:

“Resulullah öyle oruç tutuyordu ki, hatta biz, orucu hiç bırakmayacak diyorduk. Bazen de uzun süre oruç tutmayı bırakıyordu ki, biz bu ay hiç oruç tutmayacak diyorduk. Resulullah’ın Ramazan ayından başka bir ayı tamamen oruç tuttuğunu görmedim. Şaban ayından daha fazla oruç tuttuğunu da görmedim

9. yüzyılda yaşamış Fars uyruklu hadisçi Tirmizi, Efendimiz’den şu sözü aktarmıştır:

“Allah Teala, Şaban’ın on beşinci gecesi dünya semasına iner (rahmet nazarıyla bakar) ve Kelb kabilesine ait koyunların kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” (Tirmizi, Savm, 39)

2022 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Bayram tarihleri…

Ülkemizde “11 ayın sultanı” şeklinde tanımlanan Ramazan ayı, 2022 yılında 2 Nisan Cumartesi günü başlayıp, 1 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek. İslam coğrafyasında 1 ay süreyle oruç tutulacak. 2 Mayıs Pazartesi, 3 Mayıs Salı ve 4 Mayıs Çarşamba günleri Ramazan Bayramı olarak kutlanacak. Ramazan ayının sona ermesiyle beraber mübarek üç aylar da sona erecek ve Hicri takvimde Şevval ayına girilecek.

Ramazan ayının önemli günleri

Tıpkı Receb ve Şaban ayları gibi her günü ayrı bir öneme sahip olan Ramazan ayının, bir aylık süreçte 2 günü öne çıkmaktadır. Bunlar, Kadir Gecesi ile Arefe günü. Arefe günü, son oruç günü olarak tanımlanırken; Kadir Gecesi ise, “bin aydan daha hayırlı gece” olarak bilinmektedir. Cenab-ı Allah (c.c.) Kadir Suresi’nin ilk ayetinde “Biz Kuran’ı Kadir Gecesi’nde indirdik” diye buyurmuştur.

Ramazan ayı ile ilgili hadis-i şerifler

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v), Ramazan ayı için aşağıdaki hadis-i şeriflerde bulunmuştur. Bu sözlerin birçoğu oruç tutmakla ilgilidir. İşte onlardan birkaçı:

“Cennet her yıl, Ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir.”

“Kim Ramazan ayında oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder.”

“Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.”

“Hiçbiriniz oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine çatarsa ‘Ben oruçluyum’ desin”

Kadir Gecesi, Ramazan ayı, miraç kandili, Şaban ayı, Berat Gecesi, receb ayı, üç aylar ne zaman, YAŞAM Haberleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üç aylar ne zaman başlıyor? 2022 Receb, Şaban ve Ramazan 3 aylar takvimi…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin