Koca’nın sert çıktığı Ovalı’dan açıklama: Yanlış anlaşıldım

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dün ‘Dornaz Alfa’ ilacıyla ilgili olarak yaptığı paylaşımın yanlış yorumlandığını söyledi. Herhangi bir ilaç bulmadıklarını kaydeden Ovalı, ‘Biz bir ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.’ dedi. Söz konusu ilacın klinik araştırma talebinin de ilgili kuruluşa iletildiğini söyleyen Ovalı, ‘Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.’ dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni tip koronavirüs salgınına karşı yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak yeni açıklamalarda bulundu.

“16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.”  diyen Ovalı, şöyle devam etti:

Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Kovid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.

Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

Bu ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.”

Ovalı, dün akşam saatlerinde yaptığı paylaşımda;

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” ifadesini kullanmıştı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  Sıradaki haber:

  Şanlıurfa’da ilk defa görüldü.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  199.906

  VAKA

  173.111

  İYİLEŞME

  5.131

  ÖLÜM

  26.795

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  10.450.628

  VAKA

  5.322.785

  İYİLEŞME

  510.632

  ÖLÜM

  5.127.843

  AKTİF VAKA

  Haber - Şanlıurfa Haber Sitesi - Urfa Haber Sitesi - Son Dakika Haber - Haberler - Urfa Haber - Urfa Haberleri - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfa Haberleri - En Yeni ve En Doğru Haberler - Haberin peşinde - HaberinPeşinde

  Haberin Peşinde'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Haberin Peşinde'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470
  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.