featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Karamollaoğlu: “Bu iktidarın 2023 seçimlerini kazanma şansı yok”

Karamollaoğlu: “Bu iktidarın 2023 seçimlerini kazanma şansı yok”

Karamollaoğlu: “Bu iktidarın 2023 seçimlerini kazanma şansı yok” / Haberin Peşinde Urfa

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu, 2022 yılının son basın toplantısını yaptıklarının altını çizerek, “Tabi son basın toplantısı olunca ister istemez, hem geçen bir yıl içerisinde yaşananlar, gelişmeler ve bu gelişmeler karşısında iktidarın tavrı hem de 2023’te seçime gidiyoruz; bu seçim vesilesiyle atılan birtakım adımlar. Gönül isterdi ki bu adımlar, daha erken atılsın. İleride Türk siyasi hayatı kaleme alındığında herhalde AK Parti iktidarının ne kadar çelişkili bir süreç yürüttüğünü, daha doğrusu Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu badireli süreçte oynadığı rolü çok daha açık bir şekilde gözler önüne koyacaklar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde adaletten bahsetmek mümkün değil”

Türkiye’nin dış politikada bir kargaşa içine düştüğünü ileri süren Karamollaoğlu, “Adaletin tesisi en önemli meselemizdi. Ama bugün adalet mefhumu bile mumla aranır hale geldi. Adalete her noktada müdahale ediliyor, en alt kademeden en üst kademeye kadar. Bu değişiklikler yapılırken yeni bir ekiple, Fethullah Gülen ekibiyle bir iş birliği yaptı Sayın Erdoğan. Böyle bir mantıkla ülke idare edilmez ki, böyle bir mantıkla insanlar tasnif edilmez ki. İşte bugün gelinen noktada ülkemizde adaletten bahsetmek mümkün değildir.” diye konuştu.

“Kutuplaşma ortamı maalesef ülkemizi uçuruma doğru sürüklüyor”

Karamollaoğlu, “Sadece ama sadece kendilerine sadakat gösterenlere mülayim davrandılar fakat bu dönemde liyakat tamamen rafa kalktı” diyerek, şunları kaydetti:

“’Cami yapacağız, okul açacağız, başörtüsünün engellenmesine engel olacak tüm tedbirleri alacağız” fakat İslami değerlere gelince, ahlaka, maneviyata, dürüstlüğe, harama el uzatmamaya, yetimin malına dokunmamaya, yalan söylememeye, iftira etmemeye, israf etmemeye, tüm bu noktalara gelince; “artık biz o değerlerin hiçbirine itibar etmeyeceğiz.’ dediler. Bir kutuplaşma ortamı oluşturuldu. ‘Benden yana mısın, değil misin?’ Hiçbir gerekçe yok, bu kutuplaşma maalesef ülkemizi uçuruma doğru sürüklüyor.”

“Bu iktidarın 2023 seçimlerini kazanma şansı yok”

İktidarın ülkede yaşanan problemleri çözemediğini iddia eden Karamollaoğlu, “Çünkü ehil insanlara görev verilmiyor. Bu nedenle artık, AK Parti iktidarının ülkemizin problemlerini çözme ihtimali tamamen ortadan kalktı. Bu iktidarın ister erken, isterse zamanında yapılsın, 2023 seçimlerinde bir daha kazanma şansı yok. Ama eğer seçmen kütükleriyle oynar, sandıklara müdahale edecek kadar aşağılara düşerseniz; ülkeyi nereye götürürsünüz bilemem ama ben artık bu ülkede yaşayanların yüzde 70’inin AK Parti’den ümidini kestiğini görüyorum.” şeklinde konuştu.

“8 bin 500 lira bize göre yetmez”

Karamollaoğlu, asgari ücrete değinerek, “En sonunda yine açlık sınırında bir rakamı, asgari ücret olarak belirlediler. Evet az bir rakam değil; ama emin olun birkaç ay içerisinde göreceksiniz yine bu asgari ücret açlık sınırının dahi altında kalacak, ihtiyaç patlayıp gidecek. 8 bin 500 lira bize göre yetmez. Her zaman şunu söyledik, ekonomik kıstaslar var. Bir; açlık sınırı. 4 kişilik bir ailenin karnını doyurabilmesi için gerekli miktar, kendileri açıklıyorlar bunu, ne kadar? İşte bugün geldi, 8 bin 500 lira civarına dayandı.” dedi.

“En kısa zamanda asgari ücreti yoksulluk sınırına çıkartırız”

Hedeflerinin en kısa zamanda asgari ücreti yoksulluk sınırına çıkarmak olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu en fazla 5 senede olabilecek bir şey. ‘Bu kadar da ileri gitmeyin.’ diyenler olabilir. Fakat Erbakan Hocamızın 1996 yılında iktidara geldiği zaman yaptığı zamları hatırlayın. ‘Yüzde 20 ancak verilebilir, yüzde 30 ülkeyi batırır.’ denilen bir dönemde Erbakan Hocamız, yüzde 130 zam yaptı. Milli gelirde adil dağılımı benimsediğimiz için, tüm kaynakları tek bir havuzda topladığımız için bunu yapabildik. Bağ-Kurlulara bazı durumlarda yüzde 500- yüzde bin zam yapıldı.”

“Ülkemizi tehdit eden en önemli problem büyük Ortadoğu Projesi’dir”

Karamollaoğlu, Türkiye’yi tehdit eden en önemli problemin Büyük Ortadoğu Projesi olduğunu öne sürerek,  “Aslında bu projenin adı Büyük İsrail Projesi’dir. Bu projenin farkına varılmadan, ülkemizin bölünmeden kurtulması mümkün değil. Irak’ı mahvettik, biz mahvettik. 1,5 milyon insan katledildi! O katledenlere Sayın Erdoğan dua etti, sağ-salim memleketlerine dönebilmeleri için, üstelik bir de bunu yazılı yaptı. Suriye’nin hali ortada, darmadağın oldu. Eğer bunlar olmasaydı bugün bu bölgede huzur olurdu, barış olurdu.” dedi.

“İktidarın öngördükleri ile gerçekleşenler arasındaki fark”

AK Parti’nin OVP’de 2022 yılı için öngördüğü enflasyon oranının yüzde 65 olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Maalesef bugün resmi rakamlara göre dahi yüzde 84’e çıktı, bağımsız kuruluşların yaptığı araştırmalarda ise hep 3 haneli. KKM’ı getirdiler, MB faizlerini düşürmeye başladıkları için, ortalık karıştı, millet havadan para kazanmaya başladı. Ek bütçeye 40 milyar lira ayırmışlardı, şimdi Kur Korumalı Mevduat’ın Hazine’ye yükü 91 milyar lirayı geçti. Müjde dedikleri bu model, kabusa dönüştü. Konut fiyatları, bu dönemde yüzde 189 artmış, yani 3 misline çıkmış. 1 milyona alınan ev, bugün en az 3 milyon.” diye konuştu.

“Şans oyunlarına harcanan para son 3 yılda 6,2 kat arttı”

Karamollaoğlu, şans oyunlarına harcanan paranın arttığını vurgulayarak, “Geçimini sağlayamayan, işsiz kalan, perişan hale düşen insanlar, Milli Piyango, bilmem internetten şu siteden oyunlarla ‘belki bir kere vururum, bütün problemlerim çözülür’ zannederek maalesef, milyarlarca lirasını şans oyunlarına ayırıyor. İşsizlik Fonu’nda 2014 yılında 37,7 milyar dolar seviyesinde olan rakam, bugün 7,3 milyar dolar seviyesine gerilemiş. Korkunç bir şey. Para bitiyor, bitince ne olacak? Sadece para basıp, piyasaya sürecek.” ifadelerini kullandı.

“Sakın ola ‘gaza’ gelmeyin”

Gençlerin ümitsizlik havasına girdiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Tarım ve hayvancılık da can çekişiyor. Doğayı tahrip ettik, ümit neye kaldı? Gaza! Şimdi gaza geliyoruz. Öyle bir havaya girdik ki, birden bire, tam seçime 6 ay kala Karadeniz’de bulduğumuz gaz, milyarlarca dolara tekabül ediyor. 30 yıl bize yetecek, 1 trilyon dolarlık gaz rezervi bulmuşuz. Peki bundan önce bulduklarımız? Doğu Akdeniz’de, Ege’de, birçok yerde biz gaz ve petrol bulmuştuk, ne oldu onlara? Tarihe karıştı. Bizim de milletimize söyleyeceğimiz şey; arkadaş sakın ola gaza gelmeyin.” şeklinde konuştu.

“Altılı Masa olarak birlikteliğimizi devam ettireceğiz”

Karamollaoğlu, Altılı Masa hakkında, “Biz, tek adam rejiminin ülkemize bir fayda sağlamadığını gördük ve yeniden tedbirleri alarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçme kararı aldık ve tüm çabalara rağmen bu kararı, bu birlikteliğimizi devam ettireceğiz, ben buna inanıyorum. Şu bilinsin ki, inşallah önümüzdeki seçimden sonra Türkiye’de şartlar tamamen değişecek, normale dönecek, herkes düşündüğünü rahatlıkla söyleyecek, bir sıkıntı olduğu zaman, ister devletle, ister kendi aralarında, mahkemeye gittiği zaman hakkını alacağından emin olacak. Bu şartları oluşturacağız mutlaka! Ekonomide israf ve yolsuzluk bütünüyle ortadan kalkacak.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karamollaoğlu: “Bu iktidarın 2023 seçimlerini kazanma şansı yok”
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!