featured

DP’li Uzun: ““Rusya fiyatından alıyorlar, İtalya fiyatından satıyorlar”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DP’li Uzun: ““Rusya fiyatından alıyorlar, İtalya fiyatından satıyorlar” / Haberin Peşinde Urfa

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Petrol Piyasası Kanunu’na ilişkin açıklama yapan Uzun, “Teklifimizin özü şu idi: Ukrayna-Rusya krizinin ortaya çıkardığı şartlar sayesinde Türkiye Rusya’dan indirimli petrol ve petrol ürünü alabiliyor ama bu indirim halka yansıtılmıyor, akaryakıt halka indirimsiz fiyattan satılıyor. Bu durumu düzeltmek ve indirimli alınan petrolün yine indirimli olarak halka satılabilmesinin önünü açmak için kanunda değişiklik yapılması lazım geldiğini söyledik.  O basın toplantımızda bir şey daha söylemiştim. Şayet teklifimiz dikkate alınmazsa, her akaryakıt zammı olduğunda buraya geleceğim ve sizin aracılığınızla bu konuda adım atmayan iktidarı halka şikâyet edeceğim demiştim.  Bunu adeta bir eylem gibi yapacağım ve konu iyice duyuluncaya kadar bu toplantılara devam edeceğim.” dedi.

Petrolü indirimli Rusya fiyatından aldıklarını ancak  indirimsiz İtalya fiyatından halka sattıklarını söyleyen Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun şunları söyledi:

“Şimdi bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Şu anda rafinerici ve dağıtıcı lisan sahibi şirketler Rusya’dan indirimli fiyattan petrol ve petrol ürünü alıyorlar ama indirimsiz fiyattan halka satıyorlar. İndirimli Rusya fiyatından alıyorlar, indirimsiz İtalya fiyatından halka satıyorlar. Aradaki fark devletin kasasına da girmiyor. Farkın tamamı bir avuç lisans sahibi şirketimizin kasasında kalıyor. İşin ilginç tarafı; suç onların değil. Çünkü kanun öyle diyor. Suç kanunu düzeltmeyenlerde.  Peki bu bilinmiyor olabilir mi? Elbette biliniyor ama müdahale edilmiyor. Ben de ısrarla soruyorum; “Neden müdahale edilmiyor? Şayet Rusya petrolündeki iskonto pompa fiyatlarına yansıtılırsa, dönemine göre 1 ila 5 Lira arasında daha düşük fiyat belirlenebilir.  Çağrımız çok açık: Madem indirimli petrol alabiliyoruz, bu indirimden halk yararlansın.  Yine adım atılmazsa yine geleceğim, yine sizin vasıtanızla olup biteni halka şikâyet edeceğim.”

Salih Uzun, Türkiye'nin, Çin ve Hindistan’dan sonra, Rus petrolünü en çok satın alan üçüncü olduğuna değinerek, “Daha önce sizinle paylaştığım şu iki teknik bilgiyi konu iyi anlaşılsın diye tekrar vermeliyim: Birincisi; ülkemizde akaryakıt fiyatları 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10. Maddesine göre en yakın erişilebilir dünya serbest piyasasına göre oluşmaktadır. Yani rafineri çıkış fiyatı Platts European Scan’da yayınlanan Akdeniz havzası İtalya Lavera/Genova benzin ve motorin ürün fiyatları ile TCMB tarafından açıklanan dolar satış kuru baz alınarak tespit edilmektedir. İkincisi ise şudur: Türkiye’de petrol ve petrol ürünlerini ithal etme izni rafineri lisans sahibi şirketler ile dağıtıcı lisans sahibi şirketlere aittir. Rafineriler hem ham petrol hem de benzin, motorin, uçak yakıtı gibi petrol ürünlerini ithal ve ihraç edebilir iken dağıtıcı lisansı sahipleri sadece ürün ithal ve ihraç etmektedir. Bu teknik bilgiler Rusya-Ukrayna krizinin başlamasından sonra önemli hale geldi… Şubat 2022’den itibaren bölgemizde yaşanan Ukrayna-Rusya krizi dünyadaki petrol fiyatlarını olumsuz etkilemiştir. Evet bu doğrudur. Ancak bu kriz ülkemiz için aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirmiştir.  Türkiye, Çin ve Hindistan’dan sonra, Rus petrolünü en çok satın alan üçüncü ülkedir. Şu anda da Rus petrolü dünya fiyatlarından varil başına 15 ila 20 $ iskontolu satılmaktadır. Bu da yüzde 20 civarında bir ıskontoya tekabül ediyor. Bazen bu iskonto yüzde 35’lere kadar çıkabiliyor. Aynı durum Rusya çıkışlı petrol ürünleri içinde geçerlidir. Rusya rafinerilerinden çıkan motorin ve diğer ürünler dünya fiyatlarından çok daha ucuzdur.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DP’li Uzun: ““Rusya fiyatından alıyorlar, İtalya fiyatından satıyorlar”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin