featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Xi Jinping, Putin ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi

Xi Jinping, Putin ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi

Xi Jinping, Putin ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi / Haberin Peşinde Urfa

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing saatiyle bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video konferans görüşmesi yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing saatiyle bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video konferans görüşmesi yaptı.

Xi, yıl sonunda Putin ile video konferans görüşmesi yapmanın iyi bir gelenek haline geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Xi, iki liderin öncülüğünde yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığının daha çok olgunlaşmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki iş birliğinin içsel itici gücünün ve özel değerinin daha da ortaya çıktığını belirtti. Yılın ilk 11 ayında, Çin-Rusya ikili ticaret hacminin yeni bir rekor kırdığını, ikili yatırımlarda iş birliğinin artarken bu bağlamda enerji iş birliğinin önemli rol oynadığını kaydeden Xi,  kritik alanlarda iş birliği projelerinin istikrarlı şekilde hayata geçirildiğini anlattı.

Xi, iki tarafın mevcut çalışma mekanizması ve temas kanallarıyla ticaret, enerji, finans ve tarım gibi alanlardaki somut iş birliğini ilerletmesinin yanı sıra, sınır kapıları gibi bağlanırlık tesislerinin inşasını hızlandırarak geleneksel ve yeni enerji iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Son dönemde Çin’in Covid-19 salgının durumuna göre, zamanında kontrol ve önleme tedbirlerini iyileştirerek salgınla mücadele, toplumsal ve ekonomik kalkınma arasındaki bilimsel koordinasyonu sağladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Xi Jinping, hükümetin halkın sağlığını koruyarak, hastaların durumunun ağırlaşmasını önlemeye odaklandığının altını çizdi. Xi, Çin’in aralarında Rusya’nın da bulunduğu çeşitli ülkelerle personel değişimlerini düzenli olarak normalleştireceğini belirtti.

Xi Jinping, Çin’in Rusya ile birlikte tüm güçleriyle beraber hegemonyaya ve güç politikasına, tek taraflılık, korumacılık ve zorbalığın her türüne karşı çıkacağını yineleyerek iki ülkenin egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını ve uluslararası adaleti kararlılıkla koruyacağını dile getirdi.

Vladimir Putin ise, yeni yıla girmek üzereyken Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşme yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Putin, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Genel Kongresi’nin başarıyla düzenlenmesi ve tekrar ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri seçilmesinden dolayı Xi Jinping’i tebrik etti. Karmaşık uluslararası ortamda Rusya-Çin ilişkilerinde iyi gelişme eğiliminin korunduğuna işaret eden Putin, Rusya-Çin stratejik koordinasyonunun öneminin daha da artarak 21. yüzyılda büyük ülkeler arası ilişkilere örnek oluşturduğuna dikkat çekti. Putin, uluslararası meselelerde Çin’in tarafsız ve adil duruşunu takdirle değerlendirdi.

İki lider ayrıca Ukrayna sorunuyla ilgili fikir alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Xi, Rusya’nın diplomatik müzakere yoluyla çatışmaya çözüm getirme çabasını her zaman takdirle değerlendiğini söyledi. Xi, Çin’in adil bir tutumla Ukrayna krizinin barışçıl yollardan çözülmesi için yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Xi Jinping, Putin ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!