featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Wang Yi: Dünya barışına ve ortak kalkınmaya yeni katkılar yaptık

Wang Yi: Dünya barışına ve ortak kalkınmaya yeni katkılar yaptık

Wang Yi: Dünya barışına ve ortak kalkınmaya yeni katkılar yaptık / Haberin Peşinde Urfa

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 2022 yılında Çin’in diplomasi alanındaki çeşitli zorluklara rağmen, dünya barışının savunulması ve ortak kalkınmanın hızlandırılması için yeni katkılarda bulunduğunu söyl

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 2022 yılında Çin’in diplomasi alanındaki çeşitli zorluklara rağmen, dünya barışının savunulması ve ortak kalkınmanın hızlandırılması için yeni katkılarda bulunduğunu söyledi.

Wang Yi, bugün düzenlenen Uluslararası Durum ve Çin’in Dış İlişkileri Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Çin’in son bir yılda, ‘‘devlet başkanı diplomasisini’’ başarıyla gerçekleştirdiğini, bloklar arası zıtlaşmalara ve sıfır toplamlı oyuna karşı çıkarak, diğer büyük ülkelerle ilişkilerinde stratejik istikrarı koruduğunu ifade etti.

Çin’in dayanışma ve iş birliğine dayalı olarak gelişmekte olan ülkelerin güçlerini birleştirdiğine işaret eden Wang Yi, Çin’in küresel tehditlerle mücadeleye yapıcı bir şekilde katılarak, büyük ülke sorumluluğu gösterdiğini, zorbalıktan korkmayarak, devletin temel çıkarlarını kararlılıkla savunduğunu kaydetti.

Wang, Çin’in açıklık ve iş birliği konusunda yeni adımlar atarak, küresel ekonominin toparlanmasını hızlandırmak için çalışmanın yanı sıra, halka öncelik ilkesine bağlı kalarak, ülke dışındaki vatandaşlarının çıkarlarını korumak için çaba gösterdiğinin altını çizdi.

Çin’in diplomasisinde gelecek yıl altı önemli misyonun hayata geçirileceğini dile getiren Dışişleri Bakanı Wang Yi, ‘‘Devlet başkanı diplomasisine ve merkezi görevlere daha iyi hizmet edeceğiz. Çok yönlü diplomasiyi eşgüdümlü şekilde genişleteceğiz. Küresel yönetişimde çıkarların en geniş şekilde birleşmesi için çalışacağız. Ülkenin yüksek nitelikli kalkınmasına etkin şekilde hizmet sunacağız. Ulusal çıkarlarımızı korumak için daha güçlü bir savunma hattı oluşturacağız, ulusal egemenliğimizi, güvenliğimizi ve kalkınma alanındaki çıkarlarımızı koruyacağız. Çin’in uluslararası iletişim gücünü artıracağız ve sesinin daha yüksek ve net olarak duyulmasını sağlayacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Wang Yi: Dünya barışına ve ortak kalkınmaya yeni katkılar yaptık
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!