Türkiye’deki çalışanlar metaverse’ün sektörlerinde devrim yaratacağına inanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki çalışanlar metaverse’ün sektörlerinde devrim yaratacağına inanıyor / Haberin Peşinde Urfa

Kaspersky araştırmasına göre Türkiye’deki çalışanların çoğunluğu metaverse’in internetin geleceği olduğuna ve tüm sektörlerde devrim yaratacağına inanıyor.

Katılanlardan sadece çok azı metaverse kavramına şüpheyle yaklaşıyor ve bunun geçip geçici bir trend olduğunu düşünüyor (yüzde 18,3). Birçok çalışan şirketlerinin halihazırda metaverse ile ilgili projeleri olduğun (yüzde 22) veya bu tür projeler için özel planları olduğunu (yüzde 44,8) belirtiyor. Ancak metaverse ile birlikte yeni siber güvenlik zorluklarının ortaya çıkacağını da da göz ardı etmemek gerekiyor.

Metaverse, fiziksel ve dijital gerçeklikleri birleştiren, sanal ve bağlı bir evreni simgeliyor. Metaverse içinde insanlar sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi sürükleyici teknolojiler aracılığıyla etkileşime girebiliyor, sosyalleşebiliyor, çalışabiliyor ve diğer faaliyetlerde bulunabiliyor. Metaverse genellikle çevrimiçi ve çevrimdışı dünyalar arasındaki sınırları bulanıklaştıran ve sosyal, ekonomik ve eğlence deneyimleri için sınırsız olanaklar sunan yeni nesil internet olarak tasavvur ediliyor.

Metaverse, siber riskleri de beraberinde getiriyor!

Kaspersky uzmanları, metaverse gibi yeni kavramların getireceği siber riskler getirdiği konusunda uyarıyor. Bunlar arasında içeriği manipüle etmek için VR başlıklarının saldırıya uğraması, metaverse ortamında kazanılan sanal varlıkların çalınması ve sanal ekonomilerin tehlikeye atılması gibi örnekler yer alıyor. Bunun yanı sıra yeni gizlilik endişeleri de söz konusu. Kullanıcıların eylemleri, tercihleri ve davranışları hakkında kimlik hırsızlığı veya gözetim için kullanılabilecek kapsamlı veriler bu ortamlardan toplanabilir. Böylesine geniş ve birbirine bağlı bir dijital alanda bireylerin mahremiyetini korumak önemli bir mücadele konusu olabilir. Metaverse gelişmeye devam ettikçe, siber güvenlik stratejilerinin yeni ortaya çıkacak tehditleri ve güvenlik açıklarını ele alacak şekilde uyarlanması gerekecektir.

KasperskyOS İş Geliştirme Lideri Victor Ivanovsky, şunları söylüyor: “Metaverse ile gerçek dünyadaki nesneler ve cihazlar arasında bağlantı kurmak söz konusu olduğunda, teknik olarak IoT'nin meta dünyadaki artan öneminden ve yeni rollerinden bahsediyoruz. Dolayısıyla 'Her Şeyin İnterneti'nin küresel siber suçlar açısından çekiciliği de artıyor. Bu nedenle IoT satıcıları, cihazlarında yeni nesil bir siber güvenlik yaklaşımlarını uygulamayı düşünmeliler. Kaspersky, cihazların tehlikeye atılmalarını neredeyse imkansız hale getirecek doğuştan gelen, yerleşik koruma ile tasarlanıp geliştirilmesine olanak sağlayan Siber Bağışıklık yaklaşımına öncülük ediyor. Örneğin Kaspersky IoT Secure Gateway, endüstriyel IoT ağlarında, akıllı şehirlerde ve metaverse sınırlarındaki diğer modern kullanım durumlarında nesnelerin interneti için güvenli bir ağ geçidi olarak hizmet vermek üzere tasarlandı.”

Kaspersky uzmanları, şirketinizi geleneksel ve sanal ortamlarda siber tehditlere karşı korumak için şunları öneriyor:

''Kuruluşlar, çalışanlar arasında düzenli siber beceri kontrolleri yapmalı ve yetkinliği artırmaya yönelik eğitimler sunmalıdır. Kaspersky Güvenlik Farkındalığı portföyü, personeli eğitmek için esnek yollar sunar, kolayca özelleştirilebilir ve her boyuttaki şirketin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ölçeklendirilebilir.  Kurumsal kullanıcılar sanal ortamlarda çalışırken olası gizlilik riskleri konusunda eğitilmelidir. Kuruluşlar kişisel ve kurumsal verilerin korunmasında en iyi uygulamaları hayata geçirmelidir. Dijital cihazlarda (sanal gözlükler dahil) kullanılan ürün yazılımı güncellemelerini kullanıma sunulur sunulmaz yüklenmelidir. Kurumsal ağlarda IoT koruması için Siber Bağışıklık çözümlerini kullanın. Dahili güvenlik ve veri aktarımının güvenilirliğini sağlayan özel IoT ağ geçitlerini tercih edin. Güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen kötü amaçlı ağ adreslerinden gelen ağ bağlantılarını engellemek için Kaspersky Threat Intelligence kullanın.''

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’deki çalışanlar metaverse’ün sektörlerinde devrim yaratacağına inanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin