featured
  1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Türkiye’de üretilen Victorious’tan Atlantik Okyanusu’nda kurtarma operasyonu

Türkiye’de üretilen Victorious’tan Atlantik Okyanusu’nda kurtarma operasyonu

Türkiye’de üretilen Victorious’tan Atlantik Okyanusu’nda kurtarma operasyonu / Haberin Peşinde Urfa

AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious önemli bir kurtarma operasyonuna imza attı.

AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious önemli bir kurtarma operasyonuna imza attı.

14 Aralık 2022 günü saat 11.32’de Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden STAR I adlı katamaranın Martinik adasının 500 deniz mili açığında alabora olduğuna dair acil durum sinyali aldı, arama ve kurtarma çalışmalarının koordinasyonunu sağlayan MRCC Fort-de-France tarafından telsiz mesajı ile kazanın meydana geldiği mevkiinin yakınındaki gemilerle iletişime geçilmeye çalışıldı. Charter misafirlerini ağırlamak üzere o sırada Karayipler’e doğru seyrini sürdüren mega yat Victorious acil durum sinyalini alır almaz rotasını değiştirerek, MRCC Fort-de-France tarafından bildirilen kurtarma alanına doğru yola çıktı. Olay hakkında daha fazla bilgiye ulaşılamazken, katamaranın mürettebatıyla iletişime geçme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı ve katamaranın en son bilinen pozisyonu 23 saat önce alınan bilgilere göre rapor edildi.  

15 Aralık 2022 tarihinde, belirlenen başka bir mevkideki arama operasyonu tamamlanmak üzereyken, M/Y Victorious tarafından yaklaşık bir deniz mili ileride bir işaret fişeği atıldığı görülmüş ve bu konuma doğru harekete geçildi. Zorlu hava koşullarına rağmen gecenin karanlığında kurtarma operasyonuna devam edilmiş, ilgili konuma ulaşan M/Y Victorious tarafından saat 05.03’te STAR I adlı katamaranın hafif yaralanmış beş kişilik mürettebatını taşıyan cankurtaran salı bulundu. Kazazedeler güverteye çıkarılarak M/Y Victorious mürettebatı tarafından derhal tıbbi müdahalede bulunuldu. 18 saat süren kurtarma operasyonu yeni günün ilk ışıklarında tamamlanarak, Avrupa Birliği vatandaşı beş kazazede M/Y Victorious ve mürettebatı tarafından kurtarılmıştır.

M/Y Victorious daha sonra Saint-Maarten yönündeki rotasına devam ederek, 16 Aralık saat 13.22’de Philipsburg’daki limana ulaşarak, beş kazazede bu limanda mega yattan indirdi. M/Y Victorious’un kaptanı ve mürettebatı, özenli çalışmaları, denizcilik becerileri ve insani tutumları ile gemiciler arasındaki dayanışmayı en güzel şekilde temsil ettikleri için Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi Başkanlığı tarafından takdir belgesi ile onore edilmiştir. AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious halen dünyanın farklı coğrafyalarında gururla seyrini sürdürmektedir.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de üretilen Victorious’tan Atlantik Okyanusu’nda kurtarma operasyonu
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!