Tepebaşı Beledeyesi’nden bir ilk: Sokak toplayıcıları kooperatifleşti!

Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan GESİKOOP ile ilçede faaliyet gösteren sokak toplayıcıları aynı çatı altında birleşiyor. Türkiye’de ilk olan oluşumda, Tepebaşı Belediyesi, sosyal işletme kooperatifi GESİKOOP ve lisanslı geri dönüşüm firması, 3’lü protokol çerçevesinde atık yönetimine katkı sağlayacak.

SOSYAL GÜVENCELERİ OLACAK

Kooperatif ile imzalanan protokol kapsamında, herhangi bir statüleri olmadan ağır ve zorlu koşullarda ekmeklerini sokaktan çıkaran sokak toplayıcıları, tek bir çatı altında birleşecek. Böylelikle kayıt dışı ve risk altında çalışan, toplum tarafından dışlanan sokak toplayıcıları, Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi (GESİKOOP) ile statüye, güvenceye, temsil edilme hakkına ve daha iyi çalışma şartlarına kavuşacak. Böylelikle tüm toplayıcılar, sosyal işletme kooperatifi ile toplumun benimsediği, saygı duyduğu, sıfır atık yönetim sistemine entegre olmuş şekilde çalışabilecek.

Yapılanma ile sokak toplayıcılarının, GESİKOOP çatısı altında bir araya gelmesi hedefleniyor. Yoğunlukla engelliler, uzun süreli işsizler, eski hükümlüler, mülteciler gibi dezavantajlı kişilerden oluşan sokak toplayıcıları, yeni oluşum sayesinde sosyal işletme kooperatifi kapsamına alınarak daha iyi şartlarda, üstelik kayıt altında çalışmış olacak.

KAYIT DIŞI ATIK TOPLANAMAYACAK

‘TÜRKİYE İÇİN MODEL OLABİLİR’

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, oluşuma ilişkin değerlendirme yaparak şunları söyledi: 

GESİKOOP İLE BUNLARI YAPACAKLAR:

• Sokak toplayıcıları, GESİKOOP’a ortak olarak Tepebaşı İlçesi sınırları içerisinde yasal olarak ambalaj atığı toplayabilecek.

• Toplayıcıların küçümseyici etiketlere maruz kalmalarının önüne geçilecek, ekonomik ve toplumsal hayatta görünür hale gelmeleri sağlanacak.

• Çocuk toplayıcılara izin verilmeyecek, önlenmeye çalışılacak. Kooperatif ile iş birliğinde çocukların eğitime ağırlık verilecek.

• Kooperatifin üyeliği tüm toplayıcılara açık olurken tek koşul ise kurallara uyulması olarak belirlendi.

• Kooperatif ortağı olmayanlar atık toplayamayacak.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan’dan kıdem tazminatı açıklaması

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
198.613

VAKA

173.111

İYİLEŞME

5.131

ÖLÜM

25.502

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
10.277.084

VAKA

5.219.375

İYİLEŞME

504.927

ÖLÜM

5.057.709

AKTİF VAKA

Haber - Şanlıurfa Haber Sitesi - Urfa Haber Sitesi - Son Dakika Haber - Haberler - Urfa Haber - Urfa Haberleri - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfa Haberleri - En Yeni ve En Doğru Haberler - Haberin peşinde - HaberinPeşinde

Haberin Peşinde'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haberin Peşinde'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.