Tekirdağ ve Kırklareli’de gökyüzünde görülen esrarengiz ışık panik yarattı!

Kırklareli ve Tekirdağ’da gökyüzünde görülen esrarengiz sıralı ışıklar panik yarattı. Gökyüzündeki ışıkların ünlü iş insanı Elon Musk’ın “hızlı” internet amacıyla inşa edilen bir uydu takımyıldızı olan “Starlink”e ait olduğu düşünülüyor.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde gökyüzünde görülen çok sayıda sıralı ışık vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla izlendi.

Evinin balkonunda yıldızları izlediği sırada çok sayıda sıralı ışığı gören Yasin Demiröz isimli vatandaş, o anları hayretler içinde telefonuyla görüntüledi. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde de bir vatandaş, benzer görüntülere rastladığını ifade etti.

Foto: İHA

Öte yandan gökyüzündeki sıralı cisimlerin, Starlink uyduları olduğu şeklinde yorumlar yapıldı.

SpaceX’in Uyduları Türkiye’den Görüldü – UFO ve Yıldız olarak söylenen ışıkların hikayesi

25 NİSAN 2020 saat 21.40 civarında birçok insan gökyüzünde bu garip manzarayı gördü.

Birbiri peşinde ilerleyen ışık üzmeleri. Bazıları buna yıldız kayması dedi , bazıları Ufo. Fakat bu ne yıldızdı ne de ufo. Bu ışıklar, Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uydularına ait. bu görüntüler artık hemen her gün görmeye alışık olduğudumuz türden bir görüntü haline gelmeye başladı ve görmeye devam edeceğiz.

SpaceX, Starlink projesini 2015’te hayata geçirdi ve 2017’de ABD hükümetinden gerekli izinler alındı. Amaç, yörüngeye toplamda 4,425 uydu ateşleyerek küresel internet ağı kurmak.

22 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen ateşlemede, Tintin A ve Tintin B olarak adlandırılan ilk iki Starlink uydusu California, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye ateşlendi. Demo amaçlı kullanılan uydular, başarıyla Dünya’ya sinyal göndermeye başladı. İleride Starlink’in bir parçası olup olmayacakları ise belirsiz. Bu projeyle ilgili çok sorulan sorulardan birisiyse bu uyduların ilerleyen zamanlarda yörüngede bir risk oluşturup oluşturmayacağı. Yörüngede şu an görev yapan 1,459 uydu var ve Uzay çöplüğü olarak boş boş gezinen uyduların sayısıysa yaklaşık 2,600. Dünya yörüngesinde çarpışan uydular ciddi bir risk oluşturuyor. Çarpışmadan kalan enkaz parçalarının her birinin daha sonra diğer uyduları da etkileyebileceği ifade ediliyor. Bu uyduların konumunu görmek isterseniz bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

İLERLEYEN GÜNLERDE tekrar karşımıza çıkacaklar

Sitenin linkini açıklama kısmında bulabilirsiniz. Musk yakın zamanda katıldığı bir etkinlikte, “5G yoğunluğun olduğu durumlar için harika fakat kırsal için çok da iyi değil. Doğanın olduğu alanlar için 5G uygun değil. Starlink telekomünikasyon şirketlerinin ulaşmakta en çok zorlandığı müşterinin yüzde 3’ü ile 4’üne ulaşacak. Bence bu durum geleneksel telekomünikasyon şirketlerinin üzerinden ciddi bir yük alacak. Altyapıya da ihtiyaç olmayacak. Gökyüzüne doğrulttuktan sonra internet çalışmaya başlayacak” demişti.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  Sıradaki haber:

  Fatma Şahin’den Erdoğan’a tepki: Böyle bir ifadeyi doğru bulmuyorum

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  241.997

  VAKA

  224.970

  İYİLEŞME

  5.858

  ÖLÜM

  17.027

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  20.152.405

  VAKA

  12.387.644

  İYİLEŞME

  737.986

  ÖLÜM

  7.764.761

  AKTİF VAKA

  Haber - Şanlıurfa Haber Sitesi - Urfa Haber Sitesi - Son Dakika Haber - Haberler - Urfa Haber - Urfa Haberleri - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfa Haberleri - En Yeni ve En Doğru Haberler - Haberin peşinde - HaberinPeşinde

  Haberin Peşinde'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Haberin Peşinde'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.