featured

Resimli cuma mesajları! 24 Aralık Cuma günü kullanabileceğiniz anlamlı, kısa ve sade sözler…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resimli cuma mesajları! 24 Aralık Cuma günü kullanabileceğiniz anlamlı, kısa ve sade sözler… / Haberin Peşinde Urfa

Müslüman alemi, 24 Aralık Cuma günü tekrar ALLAH’ın evinde buluşacak. Namaz öncesi ve sonrası resimli cuma mesajları sıklıkla tercih ediliyor. Bu mesajlar sayesinde ikili ilişkiler daha anlamlı olurken, birlik ve beraberlik duygusu yayılıyor. İşte, anlamlı; kısa ve sade cuma sözleri…

Resimli Cuma Namazı mesajları, her hafta rağbet görmektedir. Müslüman aleminde haftanın en önemli günü olarak geçen Cuma günleri, insanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirir, samimi ve yıkılmaz bir bağ kurulmasına önayak olur. Biz de haftanın diğer günlerinde olduğu gibi Cuma günlerinde ALLAH’a hamd eder, ona bol bol şükrederiz. Sağlığımız için, yakınlarımız için; varsa borçlarımız için ve diğer belaların tez zamanda yok olması için dualar ederiz. Yine bugünlerin huyu suyu hürmetine, yakınlarımıza göndereceğimiz bir mesaj çok anlam ifade edebilir. İşte, 24 Aralık Cuma günü kullanabileceğiniz resimli, kısa, anlamlı ve etkileyici cuma mesajları…

RESİMLİ CUMA NAMAZI MESAJLARI! HADİS-İ ŞERİFLER, AYET-İ KERİMELER ve ANLAMLI SÖZLER…

Allah’ım! Ömrümüzün kalan kısmını, geçen kısmından hayırlı eyle. Cumanız mübarek olsun.

Bizi bugün de huzurunda ağırlayan Rabb’imize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Cuma’nız hayırlı olsun.“İsrafa kapılmadan ve kibre kapılmadan yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.” – Buhari, Libas, 1; Nesai, Zekât 66.“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” –Cuma Suresi 9. Ayet“Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de cuma günü kopacaktır.” (Müslim, Cuma, 18)

“Allah’ım beni sevginle, seni sevenlerin sevgisiyle ve sana yaklaştıracak davranışların sevgisiyle rızıklandır. Hayırlı cumalar.” (Hadis-i Şerif)“Allah’ım sen affedicisin. Affı seversin. Beni de affeyle. Hayırlı cumalar.” (Hadis-i Şerif)

“Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman’a farzdır.” (Nesâî, Cumu’a, 2; Ebû Dâvûd, Taharet, 129)Eğer imtihan oluyorsanız, bu Allah’ın sizi unutmadığının müjdesidir. Elhamdülillah. Hayırlı cumalar.

Allah’ım; beni, anamı, babamı ve yakınlarımı bağışla. Sen merhamet edenlerin en büyüğüsün. Âmin. Cumamız mübarek olsun.Allah’tan bir dua gibi, Peygamber’den bir armağan gibi sevabınız bol olsun! Cumanız hayırlı olsun.

“Allâh, önemsemeyerek üç Cuma’yı terk eden kişinin kalbini mühürler” (Ebû Dâvûd, Salât, 210; Nesâî, Cumu’a, 2)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” Hayırlı Cumalar. (Hadis-i Şerif)

“Şüphesiz ALLAH, sözün açığa vurulanını da bilir, gizlediğinizi de bilir.” (Enbiya Suresi, 110) 

Bu mübarek günde birbirimizi dualarımızdan eksik etmeyelim. Rabbim, kıldığımız namazı, ettiğimiz duaları, yaptığımız hayırları kabul makbul eylesin. 

Cuma Namazı Kaç Rekat?

Cuma namazı, imamla beraber kılınan 2 rekâtlı farz namazdır. İlk önce, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın camilere gönderdiği hutbe dinlenir. Bu hutbe de, namaz esnasında yapılan ibadetler gibi değerlendirilir. Her Müslüman’ın bu hutbeyi anlamlandırarak dinlemesi önemlidir. Ve bu hutbeler, bazen haftalık olaylara göre; bazen de günün anlam ve önemine ilişkin hazırlanır. Hutbe sonrası Cuma namazının usulleri uygulanmaya devam eder ve imam, 2 rekâtlık namazı cemaate kıldırır.

Kimler Cuma Namazı Kılmakla Yükümlü Değildir?

Cuma namazı, akıllı; erginlik çağına ermiş her Müslüman birey için farz kılınmıştır. Akli melaikelerinden yoksun, erginlik çağına henüz erişmemiş, tutuklu halde bulunanlar, camiye gelemeyecek mazereti bulunanlar ve kadınlar bu noktada yükümlü sayılmaz. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.s) de, köle; kadın, hasta ve yolcu dışında bütün Müslümanlara Cuma namazının farz olduğunu aktarmıştır.

Cuma Namazı En Az Kaç Kişi ile Kılınmalıdır?

Cuma namazı için gerekli olan asgari kişi sayısı için net bir görüş birliği yoktur. Bu durum, mezhepler arası değişkenlik gösterirken; kimi mezhep için en az 3, kimi mezhep için en az 12, kimisi için de minimum 40 kişi gerekmektedir. İşte, mezheplere göre Cuma namazının en az kaç kişiyle kılınabileceği listesi:

  • Hanefi Mezhebi: 2-3 (Ebu Hanife ve Muhammed b. Hasen eş-Şeybânî’ye göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir)

  • Şafii Mezhebi: 40

  • Hanbeli Mezhebi: 40

  • Maliki Mezhebi: 12

resimli cuma mesajları, en güzel cuma mesajları, hadisli cuma mesajları, dualı cuma mesajları, 24 Aralık cuma mesajları, YAŞAM Haberleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Resimli cuma mesajları! 24 Aralık Cuma günü kullanabileceğiniz anlamlı, kısa ve sade sözler…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin