featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Öğrenciler eleştirel okuma bilinciyle yetişiyor

Öğrenciler eleştirel okuma bilinciyle yetişiyor

Öğrenciler eleştirel okuma bilinciyle yetişiyor / Haberin Peşinde Urfa

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce “Oku-Yorum, Yazı-Yorum” projesinin eleştirel okumaya yönelik birinci dönem faaliyetleri, farklı etkinliklerle hayat buluyor. 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrencilerin eleştirel okuma ve yaratıcı yazarlık alanlarında aktif faaliyet gösterebilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla yürütülen “Oku-Yorum, Yazı-Yorum” projesinin eleştirel okumaya yönelik etkinliklerle yeni bir boyut kazanarak devam ettiğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2021-2022 eğitim öğretim yılında “Yazarlık Atölyesi”  adıyla gerçekleştirilen proje, pilot olarak 16 sosyal bilimler lisesi ile uygulanmıştı. Bu yıl kapsamı genişletilen projeyle eleştirel okumaya yönelik faaliyetler, yaratıcı yazarlık çalışmalarıyla iki aşamalı olarak 93 sosyal bilimler lisesinde yürütülüyor.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Oku-Yorum, Yazı-Yorum” projesinin geçen yıl proje kapsamında hikâye türündeki yarışmada birinci olan Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi koordinesinde yürütüldüğünü belirterek “Proje çalışmalarıyla öğrencilerimizde bilişsel becerilerin yanı sıra sosyal ve duygusal becerilerin kazandırılması ve eleştirel okuma yetisine sahip genç yazarların yetiştirilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Özer, 67 ilde bulunan 93 sosyal bilimler lisesinden 930 öğrenci ve danışman öğretmenlerinin katılımıyla yürütülen projenin öğrencilerin mesleki ve akademik başarılarına katkı sağlayan sosyal ve duygusal beceriler; görev performansı, duygu düzenleme, iş birliği, açık fikirlilik ve başkalarıyla etkileşimde olma becerilerinin gelişimine katkı sunacağını belirtti.

Projeyle ayrıca okuma kültürünün kazandırılmasını hedeflediklerini dile getiren Özer, “Okullarda oluşturulacak öğrenme toplulukları aracılığıyla eleştirel okuma becerisinin kazandırılması hedefi doğrultusunda öğrencilerimize nesnel ve öznel eleştiri yapabilme, eski ve yeni bilgiyi sentezleyebilme,  bireysel özgün bakış açısı geliştirebilme ve okumada anahtar kavramların sezilerek kullanılması yetilerinin kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.” ifadelerini kullandı.

Okullarda öğrenci-yazar buluşmaları

“Oku-Yorum, Yazı-Yorum” projesi kapsamında öğrenciler, sosyal bilimler liseleri danışman öğretmenleri tarafından belirlenen beş kitabı okuyor. Okuma süreci tamamlanan her kitap, danışman öğretmenlerle birlikte bir akademisyen desteği veya yazar buluşmasıyla değerlendirilerek eleştirel okuma süreci yürütülüyor. Kitapların tümüne yönelik okuma süreci tamamlandığında okullar, öğrencilerin gerçekleştirilen faaliyetlere ve okudukları kitaplarla ilgili değerlendirme yazılarını Genel Müdürlüğe iletmek üzere koordinatör okulla paylaşacak.

İkinci dönem için planlanan şiir ve deneme türünde ürün oluşturmaya yönelik yaratıcı yazarlık süreci mart ve nisan aylarında çevrim içi olarak verilecek eğitimlerin ardından gerçekleştirilecek. Sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrenciler, bu yıl şiir ve deneme türlerinde yarışmaya katılacak.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğrenciler eleştirel okuma bilinciyle yetişiyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!