G-CV0ZL47F6D
USD32,19
EURO34,97
GBP41,08
BIST10.899,28
GR. ALTIN2.456,20
İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

GÖZLER BUGÜN GERÇEKLEŞECEK OLAN KRİTİK TOPLANTIDA… MİLYONLARCA ÇALIŞAN ENDİŞELİ!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 7 milyon çalışanı, aynı zaman da haliyle tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ediyor. 11 Aralık’ta ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ikinci toplantısını gerçekleştirecek. Büyük önem taşıyan bu toplantı da ekonomik veriler ele alınırken, Henüz rakam söylemeyen işçi ve işveren tarafı ekonomik raporları ve verileri sunacak sonrasında ise pazarlığa başlanacak.

Gerçekleştirilecek olan toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşacağı beklenirken,
henüz rakam söylemeyen işçi ve işveren tarafı, sunulacak söz konusu ekonomik veri ve raporların ardından asgari ücret için pazarlığa başlayacak.

TOPLANTIDA 4 İŞÇİ GEÇİM ŞARTLARINI ANLATTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilk defa 4 işçinin birden yer aldığı ilk toplantının açılış konuşmasını yaparak, hükümet olarak hakem rolü üstlenecek. Ayrıca işçi ve işverenlerin anlaşması ile yeni asgari ücret rakamının tespit edilmesinin hedeflendiği belirtildi.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise konuşma da yer alarak değerlendirilen bu sürecin dengeli bir rakam ve anlaşma ile tamamlama isteğinde olduklarını ifade etti.
TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ise yaptığı konuşma da enflasyon verilerine yönelik eleştirilerde bulunarak, yeni belirlenecek olan asgari ücretin işçilerin, toplumun beklentilerine ve şartlarına uygun olmasını vurguladı.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞANLARI ZAM BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ

Açılış konuşmalarının ardından komisyon üyelerine de söz verildi. TÜRK-İŞ heyetindeki Adana’da hastanede işçi olarak çalışan Hatice Akgedik, Çorum’da yaşayan enerji işçisi Saffet Canbaz, Ankara’da kasiyerlik yapan Meliha Nur Şıkbudak ve Bolu’da karayolları işçisi olan Durmuş Öztürk geçim şartlarını açıklayarak, yeni yılda ki zam beklentilerini dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET HANGİ KURUMLAR TARAFINDAN VE NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işveren, işçi ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.
Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları nedeniyle her yıl Aralık ayında ve belli tarihlerde toplanıyor.
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

GÜNCEL ASGARİ ÜCRET 11 BİN 402 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bu oranın 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRETTE OLASI ZAM ORANLARI SONRASI GERÇEKLEŞECEK FİYATLAR

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamları ise ;
Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak şekilde tahmin tablosu oluşuyor.

GÖZLER BUGÜN GERÇEKLEŞECEK OLAN KRİTİK TOPLANTIDA… MİLYONLARCA ÇALIŞAN ENDİŞELİ!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!