featured
  1. Haberler
  2. Güncel
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da gençlerle buluştu / Haberin Peşinde Urfa

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da “İlk Oyum AK Parti’ye, İlk Oyum Erdoğan’a” programı kapsamında gençlerle buluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye için hayal kuran ve bu hayallerinin peşinden giden tüm gençlerimize selam ve sevgilerimi gönderiyorum. 1,5 yıl aradan sonra Erzurum’da bulunmaktan Erzurumlu genç kardeşlerimle kucaklaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Gençlerimizle vakit geçirmenin, sizlerle hasbihal etmenin benim için her zaman yeri ayrı oldu. 40 seneyi aşan siyasi hayatım boyunca hep gençlerle birlikte yol yürüdüm. İlk günden beri sizlerin yol ve dava arkadaşlığını daima baş üstünde tuttum. Ülkemizi zihni açık, ufku geniş, pırıl pırıl gençleriyle daima iftihar ettim. Türkiye’yi karış karış dolaşırken özellikle gençlerimizle bir araya gelmeye önem veriyorum.

Birileri gençlere sürekli karamsarlık, umutsuzluk aşılarken biz hiç ayrım yapmaksızın tüm gençlere burada olduğu gibi umut olduk. Gençlerimizin duyguları üzerinden siyasi saltanatlarını devam ettirmeye çalışanlara inat biz her alanda gençlerimizin önünü açtık. Muhalefet toplanıp, dağılmaktan başka hiçbir icraat yapmazken biz ülkemizin dört bir yanındaki gençlerimize kulak verdik.

Biz, gittiğimiz şehirlerde kardeşlerimizin sofralarına misafir olduk. Sadece bu yıl içerisinde gençlerimizle 30’un üzerinde buluşma, toplantı, festival gibi etkinlikler gerçekleştirdik. Bu toplantılarımızda gençlerimizle beraber sohbetler ettik. Yürek tellerimizi titreten türküler söylerken kah eğlendik kah hüzünlendik. Gençlerimizin Türkiye’ye dair hayallerini, gelecekle ilgili umutlarını kendi ağızlarından bizzat dinleme fırsatı bulduk. Bu programların istisnasız hepsinde gördüğümüz manzara şudur: Türkiye’nin alfabedeki bir iki harfi hapsedilemeyecek kadar özgün bir gençliği var. Türkiye’nin diğer ülkelerindeki yaşıtlarına taş çıkaracak kadar azimli, çalışkan, üretken, muazzam bir gençliği var.

Karşımda Türkiye ile birlikte gönül coğrafyamızdaki yüz milyonların da umudu olan Teknofest gençliğini görüyorum. Sizler bizim aydınlık ve müreffeh yarınlarımızın teminatısınız. Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak ardından 2071 yeni nesillerin avuçlarına emanet edecek olan kuşaklar sizlersiniz. Bugün bu salonda sadece yarınların siyasetçileri, bürokratları, iş adamları, bilim insanları yok. Bugün bu salonda adım adım Türkiye Yüzyılını inşa edecek mimarlar da var.

Bizim 20 sene boyunca yürüttüğümüz mücadeleye siz sahip çıkacaksınız. Yıllardır şeref payesi olarak gururla taşıdığımız millete hizmet bayrağını sizler devralacak, inşallah sizler yükselteceksiniz. Son 20 yılda ne yaptıysak, Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık. Önce ülkemiz ve milletimizi için hayal kurduk, sonra bu hayalleri hedefler haline getirdik ardından da hedeflerimizi tek tek gerçeğe dönüştürdük. Böyle gelmiş böyle gider diyenlerden sorunları büyüklüğü karşısında yılgınlığa kapılanlardan asla olmadık. İman varsa, imkan da vardır inancıyla ülkemizin potansiyelini en üst düzeyde değerlendirmeye çalıştık.

Şu anda sadece Erzurum’da 19 bin 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Ayrıca lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim gören gençlerimizin burs ve kredi imkanlarını genişlettik. Bay Kemal, Altılı Masa, göreve geldiğimizde burs neydi? 45 liraydı. Şimdi 45 liradan aldık yılbaşından itibaren lisans öğrencileri için bin 250 lira. Yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 lira. Doktora öğrencileri için 3 bin 750 liraya çıkarttık. Asgari ücret, 8 bin 506 oldu. Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz düzenlemeyle 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık bir maddi külfetten kurtardık. Biz geldiğimizde öğrencilerin harç denilen sıkıntıları vardı. Bir kalemde sildik.

Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. 2023 sıradan bir yıl olmanın ötesinde tarihimizde pek çok dönüm noktasını içinde barındıran bir sembol. Gelecek sene Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünün sevincini 85 milyon olarak hep birlikte yaşayacağız. Artık nüfusumuz da 85 milyon olmayacak, 86 milyona çıkacağız. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılını millet varlığımız açısından taşıdığı öneme uygun şekilde idrak etmek için canla başla çalışıyoruz.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’u sizlerin de heyecanla beklediğini biliyorum. Türk sanayisinin gurur vesilesi olan TOGG’un üretimi şu an devam ediyor. İnşallah birkaç ay sonra TOGG’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız. Ayrıca ülkemiz donanmasının  şimdiye kadar gördüğü en büyük askeri gemisi olacak Anadolu’yu gelecek sene kullanıma sunuyoruz. Muharip insansız uçağımız Kızıl Elma’nın seri üretimi başlıyor. Milli muharip uçağımızı da hangardan çıkarıyoruz. Tasarımı, üretim, montaj, yazılım ve testleri tamamen yerli imkanlarla geliştirilen İMECE uydumuzu ve Türksat 6A’yı uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki toplam uydu sayımızı 10’a çıkarmış olacağız.

Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağından istifade etmek yerine yabancı ekonomi komiserlerinden medet umanlara bu ülkenin gerçek potansiyelini ispat edeceğiz.  Ülkemiz ya sabah akşam sürekli kavga eden birbirlerinin kuyusunu kazan Altılı Masa denilen ucube yapının insafına kalacak ya da AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın güçlü vizyoner, dirayetli liderliğinde emin adımlarla geleceğe yürüyecek.

Son bir haftada yaşananlar bile önündeki ve arkasındakilerle birlikte Altılı Masa’nın organik değil, tamamen inorganik yani naylon tamamen proje mahsulü bir yapı olduğunu göstermiştir. Her türlü ayak oyununun çevrildiği, fitnenin, fesadın, entrikanın kol gezdiği bu garip birliktelikten ne ülkeye, ne millete ne gençlerimize hiçbir hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır. Şayet, solukları yetip de o vakte kadar ayakta kalabilirlerse 2023 seçimleri, eski Türkiye bakiyesi bu arkaik ekibin siyaset sahnesinden silinmesine de vesile olacaktır.

AK Parti’nin gençlerin partisi olduğunu sizler göstereceksiniz. Sizlerden bu hassasiyetle 2023 seçimlerine yaklaşmanızı bekliyorum. Gençler, rehavete kapılmak yok, korkmak çekinmek yok. Yorulup geriye düşmek yok. İnanacağız, çalışacağız, koşturacağız, sandıklara sahip çıkacağız. Allah’ın izniyle 2023 seçimlerinde yine çok büyük bir zafere hep birlikte imza atacağız.”

Soru-Cevap

Dünya Kupası konusu

Erdoğan: “’Arjantin iyi oynadı, kazandı Macron. Üzülme’ dedim. Penaltılarda da Arjantin gerçekten muhteşemdi. Hayırlı olsun diyeceğiz. Darısı başımıza.”

Messi, Ronaldo konusu

Erdoğan: “Ronaldo’yu harcadılar. Ronaldo’ya maalesef siyasi yaptırım uyguladılar. Ronaldo gibi bir futbolcuya gidip ikinci yarıda sokmak, hem psikolojisini hem bütünüyle enerjisini alıp götürdü. Ronaldo şimdi aldığım bilgilere göre Sudi Arabistan’a gidiyor. Filistin davasına sahip çıkan birisidir. Gelecekte Mbappe var.”

Soru- Gelecek Yüzyılda dünyayı bekleyen kısa vadeli ya da uzun vadeli olmak üzere iki büyük sorun nedir? Türkiye bu sorunlardan nasıl etkilenir?

Erdoğan: “Özellikle tabii 2023 olarak olayı değerlendirecek olursak, ciddi manada ileri teknolojinin tavan yaptığı bir döneme giriyoruz. Bu ileri teknolojide de özellikle yazılım ön plana çıkacak. Yazılım teknolojisinde başarı kaydedenler ciddi manada pirim yapacak. Mali noktada da öyle, dünyaya koyacakları ağırlıkta da öyle. Bütün bunlarla beraber en yoğun olan alanlardan birisi uzay teknolojisi. Uzay teknolojisinde ciddi manada gelişmeler var. Savunma sanayiinde ciddi mana gelişmeler var. Türkiye, savunma sanayiinde bir atak yaptı ve bu atakla birlikte bütün dikkatler Türkiye’nin üzerine çevrildi. Hatta bizdeki bu teknolojiyi alma gayretleri var. Hep beraber bu işi başaracağız. İnşallah Türkiye bu sıçramasını da devam ettirecek.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da gençlerle buluştu
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!