featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Çin, enerjide dışa bağımlılığı açık deniz enerji kaynaklarıyla azaltacak

Çin, enerjide dışa bağımlılığı açık deniz enerji kaynaklarıyla azaltacak

Çin, enerjide dışa bağımlılığı açık deniz enerji kaynaklarıyla azaltacak / Haberin Peşinde Urfa

Çin, açık denizde petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını geliştirmeye yönelik yatırımlarını artırmaya devam ederek, enerjide ithalata bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Çin, açık denizde petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını geliştirmeye yönelik yatırımlarını artırmaya devam ederek, enerjide ithalata bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Verilere göre, bu yıl Çin’de açık deniz enerji kaynaklarının kullanımı petrol üretimindeki artışın yaklaşık yarısını, doğal gaz üretimindeki artışın da yüzde 13’ünü oluşturdu.

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) Enerji Ekonomisi Enstitüsü’nün yayımladığı veriler, Çin’de bu yıl açık deniz kaynaklı enerji kullanımının rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Çin’in açık deniz ham petrol üretiminin yüzde 7 artışla 58 milyon 600 bin tona ulaşması, bu artışın ham petrol üretimindeki toplam artışın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturması bekleniyor.

Öte yandan, Çin’in açık deniz doğal gaz üretiminin de geçen yıla kıyasla yüzde 8,6 yükselişle 21 milyar 600 milyon metreküpü aşacağı, söz konusu artışın doğal gaz üretimindeki toplam artışın yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturacağı tahmin ediliyor.

Enstitü, ülkenin açık deniz petrol üretiminin 2023 yılında 60 milyon tonu, açık deniz doğal gaz üretiminin ise 23 milyar metreküpü aşmasının beklendiğini de vurguladı. CNOOC Enerji Ekonomisi Enstitüsü Başkanı Wang Zhen, bu yıl Çin’de yapılan 7 yeni açık deniz petrol ve doğal gaz keşfiyle bu alanda büyük bir atılıma imza atıldığını belirtti.

BloombergNEF analistlerinden Li Ziyue ise Çin’in açık deniz petrol ve doğal gaz üretiminin, 2022-2024 döneminde artmaya devam edeceğine inandığını söyleyerek Çin’in imalat yatırımlarını artırma taahhüdünün ülkenin enerji güvenliği açısından kritik bir rol oynayacağını ifade etti.

“Açık deniz rüzgar enerjisi üretimi artıyor”

Enstitüye göre, Çin’in ham petrol ve doğal gaz ithalatına olan bağımlılığı bu yıl daha da düşecek. Ülkenin ham petrol üretiminin bu yıl 205 milyon tona ulaşarak, 2016 yılından bu yana ilk kez 200 milyon ton seviyesini aşması bekleniyor. Doğal gaz üretiminin de geçen yıla göre yüzde 6,5 artışla 221 milyar 100 milyon metreküpe çıkacağı tahmin ediliyor.

Resmi verilere göre, ülkenin ham petrolde ithalata bağımlılığı 2020 yılında yüzde 73,6 iken, 2021’de yüzde 72’ye inerek son 20 yılda ilk kez gerileme gösterdi. CNOOC Başkanı Wang, şirketin petrol ve doğal gaz üretiminin 2022-2024 döneminde yıllık yüzde 6’nın üzerinde artacak.

Şirketin, petrol ve doğal gaz üretim ve depolama kapasitesini artırmaya yoğunlaşacağına dikkat çeken Wang, “Çin’in enerji güvenliğini desteklemek ve yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmak için ileri teknolojileri daha iyi kavramaya odaklanacağız” dedi.

Öte yandan Çin’in açık deniz rüzgâr enerjisi kurulu gücü yılsonuna kadar 32 milyon 500 bin kilovata ulaşacak. Bu sayı, dünya toplamının yaklaşık yarısına tekabül ediyor. Tahminlere göre, Çin’in kıyı bölgelerindeki elektrik tüketiminde açık deniz rüzgâr enerjisinin payı 2050 yılı itibarıyla yüzde 20’ye yükselecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çin, enerjide dışa bağımlılığı açık deniz enerji kaynaklarıyla azaltacak
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!