G-CV0ZL47F6D
USD32,22
EURO34,97
GBP41,13
BIST10.607,47
GR. ALTIN2.429,42
İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

CHP’li Akın: EPDK’nın kademe fiyatlarını belirlemesinden sonra zam oranları daha da artabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
CHP’li Akın: EPDK’nın kademe fiyatlarını belirlemesinden sonra zam oranları daha da artabilir / Haberin Peşinde Urfa

“Her kademe geçişi ilave yüzde 10 zam yapılması, dört kademede yüzde 33’ün üzerinde zam demek”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; elektrikte kademeli tarife uygulamasında ilk kademenin 150 kilovatsaat olması ve her kademe arasının 50 kilovatsaatle sınırlı tutulması nedeniyle vatandaşın zamdan kaçamayacağını belirtti. Akın, “Her kademe geçişi ilave yüzde 10 zam yapılması, dört kademede yüzde 33’ün üzerinde zam demek. EPDK’nın kademe fiyatlarını belirlemesinden sonra zam oranları daha da artabilir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrikte kademeli tarife uygulamasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “Dört kişilik bir ailenin temel tüketimi olan kabul edilen 230 kilovatsaat tüketimin 50 kilovatsaati yüzde 10 zamlı; 30 kilovatsaati ise yüzde 21 zamlı olacak” diyen Akın, açıklamasında şunları söyledi: 

“Asgari tüketimi, doğrudan üçüncü kademeye taşımaktadır”

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), günlük 5 kilovatsaat olmak üzere aylık 150 kilovatsaat tüketimi ilk kademe olacağını duyurmuştu. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre; kademeli tarifenin toplam dört kademeden oluşacağı belirtilmektedir. Buna göre; ikinci kademe 200 kilovatsaate kadar yapılacak tüketimi, üçüncü kademe 250 kilovatsaate kadar yapılacak tüketimi, dördüncü kademe ise 250 kilovatsaatten sonra yapılacak tüketimi kapsayacak. Dört kişilik bir ailenin bir aylık asgari elektrik tüketiminin 230 kilovatsaat olarak kabul edilmesine karşın; kademeli tarifede birinci kademenin 150 kilovatsaat olarak belirlenmesi ve kademeler arası 50 kilovatsaatlik bir farkın olması; asgari tüketimi doğrudan üçüncü kademeye taşımaktadır.”

“Her kademe geçişinde zam yapılacak”

“Uygulamayla birinci kademe dışında her kademe geçişinde tüketilen miktar kadar yüzde 10 zam yapılacak. Buna göre 150 kilovatsaat sonrası 200 kilovatsaate kadar yüzde 10 zam; 200 kilovatsaat sonrası 250 kilovatsaate kadar tüketime ilave yüzde 10 zam; 250 kilovatsaat sonrasına tekrar yüzde 10 zam uygulanacak. Dört kişilik bir ailenin temel tüketimi olan kabul edilen 230 kilovatsaat tüketimin 50 kilovatsaati yüzde 10 zamlı; 30 kilovatsaati ise yüzde 21 zamlı olacak.”

“Kademe araları dar, vatandaş zamdan kaçamayacak”

“Uygulamayla; iki kademe arasındaki tüketimin 50 kilovatsaat olması, kademeleri çok sınırlı bir tüketime indirmektedir. Bu durumda, faturaların 5-10 gün geç kesilmesi bile abonelerin bir sonraki kademeye geçmesine neden olabilecektir. Başka bir deyişle; kademe aralarının dar tutulması nedeniyle, vatandaşlar tüketimlerine dikkat etmezlerse zamdan kaçamayacaklar. Kademe fiyatlarının EPDK tarafından belirlenmesinden sonra, mevcut ulusal tarifeye yapılan zam oranları netleşecek. Fiyatlar belli olmadan kamuoyuna yansıyan uygulamaya göre; 150 kilovatsaat sonraki tüketim, kademeli olarak zamlanmış olacak. Zam oranları, dördüncü kademede yüzde 33’ü aşacak.”

“Vatandaş artık kombisini kapatmak zorunda kalacak”

“Öte yandan iktidar sözcüleri, elektrikte olduğu gibi doğalgazda da kademeli tarifeye yönelik hazırlık yapıldığını açıklamıştır. Doğalgaz tüketiminin her ilde aynı olmadığı ve ısınmanın temel bir ihtiyaç olduğu dikkate alındığında kademenin zamma dönüşmemesi gerekmektedir. Kış aylarında; ısınma amaçlı 100 metrekare büyüklüğündeki bir evin 24 derece sıcaklıkta olması için kombinin dakikada 0,007 metreküp doğalgaz tüketmesi gerekmektedir. Buna göre; ısınma amaçlı bir saatte 0,42 metreküp doğalgaz tüketimi 24 saatte 10,08 metreküpe denk gelmektedir. Başka bir deyişle ısınma amaçlı 24 saat çalıştırılan kombinin asgari aylık tüketimi 300 metreküp olmaktadır. Bu veriler dikkate alındığında; doğalgazda belirlenecek ilk kademenin 300 metreküp altında olması, doğrudan zam anlamına gelecek. Vatandaşlar zaten en temel ihtiyacı olan ısınmadan tasarruf etmek zorunda kalarak, kombiyi en düşük derecede yakmaktadır. Yeni tarifede ilk kademenin kış ayları için 300 metreküpün altında kalması durumunda, vatandaşlarımız artık kombisini kapatmak zorunda kalacaktır.” (ANKA)

CHP’li Akın: EPDK’nın kademe fiyatlarını belirlemesinden sonra zam oranları daha da artabilir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!