featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Babacan: “Niyetimiz altıda altı mutabakat”

Babacan: “Niyetimiz altıda altı mutabakat”

Babacan: “Niyetimiz altıda altı mutabakat” / Haberin Peşinde Urfa

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı televizyon programında altılı masanın adaylık tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altılı masada çalışmaların beklediklerinden hızlı gittiğini söyleyen Babacan, “Beklediğimizden çok sayıda konuda arkadaşlarımız mutabakata vardı. En son genel başkanların siyasi karara bağlaması gereken hususlar ortaya çıkacak. Bu çalışma nihayetinde asgari müşterek çalışması. Masaya koyduklarımızın yüzde 70’inde diğer partiler mutabık kalsak dahi Türkiye kanatlanır uçar.” ifadelerini kullandı.

“Partilerden birisi desteklemiyorsa altılı masanın adayı olmaz”

Babacan, ortak adayın altı partinin de desteklediği bir isim olması gerektiğini belirterek, “Ortak aday, altı partinin de desteklediği aday demek. Partilerden birisi desteklemiyorsa altılı masanın adayı olmaz. Niyetimiz; altı partinin ortak bir adayda altıda altı mutabakat sağlamasıdır.” dedi.

“Altı kişi kafa kafaya karar verdi diye bir şey yok”

Kendilerinin Türkiye’nin örgüt ağına sahip partilerinden biri olduklarını öne süren Babacan,  “Ortak politikalar metni ile geçiş sürecinin yol haritası tamamlanıp da adayı görüşmeye başladığımızda masaya Ali Babacan’ın şahsi fikirleriyle gitmeyeceğim. Arkadaşlarımızdan aldığımız görüşler, eğilimler ve istişarelerin sonucundaki fikirlerle gideceğim. ‘Altı kişi kafa kafaya verip karar verdi’ diye bir şey yok.” diye konuştu.

“Aday masadan olursa işimiz kolay”

Babacan, adayın masa içinden olursa işlerinin çok kolay olacağına değinerek, “Altı genel başkandan birisinin aday olması durumunda zaten çalışmaların içerisinde, hepsine hakim. Zaten mutabakatın içerisinde. Ayrı bir mutabakat süreci işletmemize gerek yok. Altı genel başkanın dışında bir isim olursa, o ismin de bu mutabakat sürecine bir şekilde katılması gerekecek.” ifadelerini kullandı.

“Demokrasi sabır ister ama sonuçları çok faydalıdır”

Demokrasinin emek istediğinin altını çizen Babacan, “Demokrasi aynı zamanda istişare ve müzakere demek.  Demokrasi yoksa bir kişi kafasın eseni yapıyorsa memleketin hayrına güzel bir sonuç ortaya çıkmıyor. Demokrasi zaman alır, sabır ister ama sonuçları çok geniş kitleler için çok faydalıdır.” dedi.

“Eleştirimiz ırkçılık motivasyonuyla işlenen cinayetedir”

Babacan, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen saldırıya ilişkin, şunları kaydetti:

“Haberler ilk düştüğünde oradaki ölen insanların kim olduğunu biz tanımıyoruz, bilmiyoruz. Bizim kültürümüzde, adetimizde, inancımızda ölenin arkasından rahmet dilenir. Irkçı bir saldırı olduğunu Fransız polisi de Fransız yargısı da kabul ediyor. Biz ırkçılığa sonuna kadar karşıyız. Bizim buradaki eleştirimiz ırkçılık motivasyonuyla işlenen cinayetedir.”

“Niye teröristleri Türkiye’ye getirip cezalandıramıyorsunuz?”

“Niye teröristleri itibarlı bir ülke olarak alıp Türkiye’ye getirip cezalandıramıyorsunuz?” diyen Babacan, şöyle devam etti:

“Eğer terör örgütüyle ilişkisi olan insanlar varsa o insanları yakalayıp ülkeye getirmeyen, cezalandıramayan iktidarın suçudur. Oradaki hedef alınan yer şöyledir böyledir. Siz ne yaptınız bugüne kadar? Niye oraları kapattırmıyorsunuz? Bunu becereme, ondan sonra neymiş? Irkçı saldırı oldu diye Ali Babacan şöyle demiş, böyle demiş. Kimse kusura bakmasın. Üç beş trol bizim tweete bir şeyler yazacakmış biz de duruş değiştirecekmişiz. Havalarını alırlar. Biz ırkçılığın her türüne karşıyız. Bazılarının ‘Irkçılığın şu çeşidine karşıyız, bu çeşit ırkçılığa destek verebiliriz’ dediğini anlıyorum.”

“Emeklilik sistemini düzeltmek istiyorsanız istihdamı artıracaksınız”

Babacan, EYT çözümüyle ilgili iki kriter olduğuna dikkati çekerek, “Adalet ve finansal sürdürülebilirlik. İşin çözümü; emeklilik sistemini düzeltmek istiyorsanız istihdamı artıracaksınız. Kaç kişi çalışıyor, prim ödüyor? Kaç kişi emekli olmuş, maaş alıyor? Buradaki oran çok önemli. İstihdam artsa hiçbirisi sorun olmaz.” diye konuştu.

“Doğal gaz keşfini kanıtlanmış rezerv gibi sunuyorlar”

Türkiye’nin kendi enerji kaynaklarının olması ve bağımlılığının azalmasını sevindirici bulduğunu söyleyen Babacan, “Karadeniz’deki doğal gazla ilgili açıklamalar keşif açıklamaları. Keşif ayrı bir şeydir, kanıtlanmış rezerv ayrı bir şeydir. İkisini karıştırıp keşfi kanıtlanmış rezerv gibi sunuyorlar. Biz millî kaynaklarımızla gurur duyarız. Doğal gaz daha çok olsun isteriz. Savunma sanayimizin gelişmesini isteriz.” ifadelerini kullandı.

 ‘TÜİK hatırını mı kıracak?’

Babacan, enflasyona ilişkin “4 buçuk yıldır ‘Enflasyon düşecek’ diyor. Hangi enflasyon? TÜİK’in açıkladığı uydurma enflasyon. Siz gerçek enflasyona bakın. TÜİK’e talimatla enflasyonu her zaman düşürtebilirsiniz, ‘Düşür’ dersiniz. Hatırını mı kıracak? ‘Tabii ki düşürürüz’ diyorlar, düşüyor.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Babacan: “Niyetimiz altıda altı mutabakat”
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!