featured
  1. Haberler
  2. Şanlıurfa
  3. Atatürk Bulvarı’nda Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi başlıyor

Atatürk Bulvarı’nda Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi başlıyor

Atatürk Bulvarı’nda Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi başlıyor / Haberin Peşinde Urfa

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Atatürk Bulvarı’nda ‘Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi’ni başlatıyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; Sıhhiye ile Çankaya Köşkü arasında yer alan yapıların cephelerinin modernize edilerek binalarda tek tip tabela uygulamasına geçilmesi için harekete geçti.

Güvenpark, Zafer Parkı ve Zafer Meydanı’nın da tarihi dokularına uygun şekilde yenileneceği projenin ilk etabı; Sıhhiye ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) arasında yer alan kamu binaları hariç 63 adet yapıyı kapsarken, uygulanacak kentsel tasarımla bölge yeni bir görünüme kavuşacak.

Üst geçitler kaldırılacak

Ankara’nın en önemli ana arterlerinden biri olan Atatürk Bulvarı üzerinde gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında; Sıhhiye Hitit Güneşi Anıtı’ndan TBMM’ye kadar 10 hektarlık alanda yaya kaldırımlarından kent mobilyalarına, aydınlatma elemanlarından satış birimlerine kadar birçok unsur yeniden tasarlanacak.

Bulvar üzerinde yayaların kullandığı en önemli akslar belirlenerek bu noktalarda hemzemin yaya geçidi uygulamasına başlanacak. Bulvarın yaya öncelikli hale getirilmesi amacıyla yapılacak çalışmalarla üst geçitler de kaldırılacak.

Bölge içerisinde başta Güvenpark olmak üzere doğal ve kültürel sit alanlarında yapılacak çalışmaların Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını belirten Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Atatürk Bulvarı aslında sıradan bir ticari aks olmaktan veya bir güzergah olmaktan öte Cumhuriyetimizin açık hava müzesi niteliğindedir. Atatürk Bulvarı’na baktığınız zaman Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin tüm izlerini orada görmek mümkün.  Dolayısıyla öncelikli olarak burayı ele aldık. İlk etapta hazırladığımız proje, Sıhhiye’deki Hitit Anıtı ile TBMM arasında kalan yaklaşık 10 hektarlık alanı kapsıyor.”

Ödemiş, 63 binanın cephe iyileştirmesi ve kentsel tasarım proje çalışmalarının tamamladıklarını belirterek, “Önümüzdeki yıl da uygulamasına geçeceğiz. Bu projeyle hem Türkiye’nin hem de Ankara’nın toplumsal belleğinde var olan Kızılay’ı eski günlerine yeniden dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Araç öncelikli bir Kızılay’dan yaya öncelikli Kızılay’a dönüşümü planlıyoruz. Avrupa kent meydanlarında olduğu gibi Kızılay kaldırımları adeta yaşayan kafelere dönüşecek. Burada alacağımız iyi neticeler de ikinci ve üçüncü etapları teşvik edecek.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atatürk Bulvarı’nda Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi başlıyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!