featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Akşener: “İYİ Parti iktidarında kadınlar güçlenecek”

Akşener: “İYİ Parti iktidarında kadınlar güçlenecek”

Akşener: “İYİ Parti iktidarında kadınlar güçlenecek” / Haberin Peşinde Urfa

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlediği ‘Büyük Kadın Buluşması’nda konuştu.

Akşener, her zaman kadınlar var olduğunu göstermeye devam edeceklerinin altını çizerek, “Bizler; kadınları aşağı görenlere, aciz görenlere, muhtaç görenlere inat, Türk kadınlarının, yenilmez gücünü anlatmaya, devam edeceğiz. Bizler; kadınların, başarılarından, mutluluğundan ve hatta gülüşünden bile, rahatsız olanlara inat; Cumhuriyetimizin yeni asrını; başarılı, mutlu ve neşe dolu kadınların, omuzlarında yükselteceğiz. Hiç merak etmeyin, çok az kaldı.” ifadelerini kullandı.

“Bugün Türkiye’de kadın sorunu yok, bugün Türkiye’de bir insanlık sorunu var” diyen Akşener, şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye’de bir vicdan sorunu var. Bugün Türkiye’de bir adalet sorunu var. Bugün Türkiye’de, bir zihniyet sorunu var. Bu zihniyet; öylesine acımasız, öylesine fütursuz, öylesine izansız ki, bu kirli zihniyetin temsilcileri kadınların ömrüne, gün biçmekten, utanmıyor. Kadın-erkek eşitliğinin, fıtrata ters olduğunu iddia etmekten, utanmıyor. 6 yaşındaki çocuklarımızı, bu ahlaksız taarruzdan koruyamıyorlar. Sayın Erdoğan. Biz bunların hiçbirini unutmadık ve emin ol, asla unutmayacağız. Asla unutturmayacağız. Asla affetmeyeceğiz. Vahşete uydurulan kirli kılıflara, alışmayacağız.”

Akşener, İYİ Parti kadın vizyonunu tüm dünyaya duyuracaklarını ileri sürerek, “Kadınlarla yükselen, yükseldikçe güçlenen Atatürk’ümüzün o büyük vizyonuna yakışır mutlu, zengin ve huzurlu bir Türkiye hedefimizi konuşacağız. Milletimize, memleketimize, hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

İYİ Parti iktidarında kadınların hesap soracağını söyleyen Akşener, “İYİ Parti iktidarında; kadınlar güçlenecek. İYİ Parti iktidarında kadınlar özgürleşecek. İYİ Parti iktidarında kadınlar konuşacak. Öncelikle kadına yönelen, her türlü şiddetin önüne geçeceğiz. Bakın, ‘Her türlü şiddet’ diyorum; Çünkü bazıları şiddeti, sadece fiziksel olarak algılıyor.  Ancak gerçekler öyle değil. Psikolojik şiddete, ekonomik şiddete, cinsel şiddete, dijital şiddete, flört şiddetine ve ısrarlı takibe, maruz kalıyorlar. Hatta bazen, maruz kaldıklarının, şiddet olduğunu bile, fark edemiyorlar. İşte bu yüzden biz, ilk önce şiddeti fark ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

Akşener, Şiddet Kriz Merkezleri kuracaklarından bahsederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu merkezlerde eğitimli, tecrübeli, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, kadın uzmanların, istihdamı sağlayacağız. Aile hekimliği bünyesinde aile psikologları, sosyal hizmet uzmanları gibi, destekleyici meslek gruplarıyla çalışacağız. Ayrıca bizim özellikle dikkatimizi çeken, bir durum daha var. Şiddet gören kadınların, sığınma evlerine yerleştirilmesi; onların evinden de uzaklaştırılarak, adeta ikinci bir kez, cezalandırılmasına sebep oluyor. Bu yüzden biz, şiddet uygulayan erkeğin, oluşturacağımız ‘Terapi Evleri’nde, tedavi görmesini sağlayacağız. Böylece mağdur olanın değil, suçlu olanın, düzenini bozacağız.”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele edeceklerini iddia eden Akşener, “Bu mücadelemize de, ilk olarak; aslında ülkemizde, kadın erkek fark etmeksizin her kesimin müzdarip olduğu, derinleşen fırsat eşitsizliğini, ortadan kaldırarak başlayacağız.” dedi.

Akşener, “Cumhuriyetimize borçlusunuz” ifadesini kullanarak, şu şekilde konuştu:

 “Hatta Cumhuriyetimizin tüm değerlerine, tüm kurumlarına ve tüm geleneklerine saldıran, hazımsızlar bile, Cumhuriyetimize borçlu. Hatta Atatürk’ümüzün annesine, Zübeyde Hanım’a dil uzatan ahlaksızlar bile Cumhuriyetimize borçlu. Hatta; Memleketimizin kurtuluşu ve kuruluşu ve için, amasız fakatsız, tüm benlikleriyle mücadele veren; İstiklal kahramanlarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye, ‘iki ayyaş’ diyen, hadsizler bile Cumhuriyetimize borçlu.”

Kadın girişimlerinin ve kadın kooperatiflerinin de yanında olacaklarını belirten Akşener, “Öyle, göstermelik bir destekten bahsetmiyorum. Merkezi ve yerel yönetimlerin ihalelerinde,  kadın kooperatiflerine ve kadın girişimcilere, pozitif ayrımcılık şartı getireceğiz. Ayrıca Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 193 Sayılı, Kooperatiflerin Teşvikine İlişkin, Tavsiye Kararı’nı, dikkate alarak; kooperatif tipinden, bağımsız olarak, tüm kooperatiflerde, kadınların güçlenmesini sağlayacağız. Gerçekçi bir yaklaşımla, gerçek ihtiyaçlar ile, iş gücünü eşleştireceğiz. İllerin Ticaret ve Sanayi odaları ile iş birlikleri gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Akşener, “İYİ Parti olarak işte bu rahatı bozmaya geliyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Düşünün; kahkaha atmam bile sorun oldu. Kadınları siyaset sahnesinde görmek istemeyenleri, rahatsız edeceğiz. Kadınları, ülkemizin yönetiminin, eşit ortağı olarak görmeyenleri, rahatsız edeceğiz. Bugüne kadar, nasıl ki; kadınların sorunlarına,  kadınlarla el ele, omuz omuza, gönül gönüle, hep birlikte, çözümler ürettiysek; İYİ Parti iktidarında da bu çözümleri, kadınlarla el ele, omuz omuza, gönül gönüle, hep birlikte hayata geçireceğiz. Kadın Vizyonumuzdaki, planların, programların ve çözümlerinin garantisi cinsiyete dayalı bütçelemeyle sağlanacak.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akşener: “İYİ Parti iktidarında kadınlar güçlenecek”
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!