featured
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. 2023’te fiber internet her eve ulaşacak mı?

2023’te fiber internet her eve ulaşacak mı?

2023’te fiber internet her eve ulaşacak mı? / Haberin Peşinde Urfa

TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği), son dönemde gündemde olan ve 2023 yılında yoğunlaşması beklenen Türk Telekom’un bakır kablolarını Fibere Dönüştürme uygulaması ile BTK’nın 2023 yılında daha da önem kaz

TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği), son dönemde gündemde olan ve 2023 yılında yoğunlaşması beklenen Türk Telekom’un bakır kablolarını Fibere Dönüştürme uygulaması ile BTK’nın 2023 yılında daha da önem kazanması beklenen SAYE / VULA düzenlemesini hayata geçirmesi gerektiğine dair taleplerini ve önerilerini paylaştı.

Önümüzdeki yıl ismini daha fazla duyacağımız SAYE teknolojisi/hizmeti, basit tabiriyle Türk Telekom’un şebekesindeki mevcut fiber kabloların aynı kalitede ve hızda diğer işletmeciler tarafından ücreti karşılığı kiralanarak, bu şebeke üzerinden kendi hizmetlerini tüketiciye sunabilmeleri olarak ifade ediliyor. 

Biraz daha farklı bir ifadeyle, SAYE uygulamasının devreye alınması ile internet hizmeti sunan alternatif firmalar, Türk Telekom’un fiber altyapısı üzerinden daha etkin ve bağımsız olarak internet hizmeti verebilecek ve bu sayede de sundukları hizmetin kalitesini ve maliyetlerini kontrol edebilecek. 

“İnternet için bakır kablolar fibere dönüyor”

TELKODER, Türk Telekom’un bakır kablolarının fiber kablolara dönüştürülmesine yönelik fiber dönüşüm sürecini başlatmayı planlamasını, yüksek hızlı geniş bant kullanımının teşvik edilmesi açısından takdirle karşılıyor. Ancak, henüz SAYE uygulaması hayata geçmemişken,  Türk Telekom tarafından sunulan fiber dönüşüm teklifinin de yeterince detay içermemesinin tereddütlere sebep olduğunu, bu nedenle hem vatandaşların hem de alternatif internet hizmeti sunan firmaların bu süreçten olumsuz olarak etkilenmemesi için sektör paydaşlarının katkılarıyla kapsamlı bir planlamaya ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

TELKODER’in sorunsuz ve akılcı fiber dönüşüm için talepleri;

Fiber dönüşümün yaratabileceği olumsuzlukların önlenebilmesi için SAYE uygulamasının vakit geçirmeden ve uygun şartlarda sunulmaya başlanması gerekiyor. SAYE uygulaması ile birlikte, kendi sundukları hizmetler üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilecek ve bu sayede de fiber dönüşüm sürecinde tüketicilerin yaşayabileceği hizmet kesintisi, yüksek ücretler gibi olumsuz durumlar önlenecektir.

Fiber dönüşümün uygulanacağı sahaların ve uygulama takviminin önceden belirlenmesi.

Bakır şebekenin kapatılacağı tarihten en az 1 (bir) yıl önce bildirimin yapılması.

Tüketicilerin, bakır hatların kaldırılarak fibere dönüştürülmesi esnasında, fiber ürünlerini tercih etmesini sağlamak için alternatif firmalara uygulanan toptan ücretler ve tüketicinin kullanacağı cihazlar (örn; modem) üzerinde teşvik mekanizması oluşturulması.

Tüketicilerin fiber ürünlere geçiş yapmayı talep ve/veya kabul etmemesi halinde izlenecek uzlaşma süreci hususunda hem vatandaşın hem de alternatif firmaların mağduriyetinin önlenmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerekli kural, esas ve şartların önceden ortaya konması.

Fiber dönüşüm yapılacak bölgelerde hizmet kesintisine sebep olunmaması esas kabul edilmeli, olası bir hizmet kesintisi sebebi ile oluşabilecek zarar ve kayıpların Türk Telekom tarafından karşılanacağı yönünde bir yükümlülük tanımlanması.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2023’te fiber internet her eve ulaşacak mı?
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

haberinpesinde.com - Şanlıurfa Haber - Urfa Haber - Urfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber Sitesi - Şanlıurfa Haber - En Yeni ve En Doğru Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!